Ови четвороножни чланови породица су веома осетљиви на све промене у понашању својих власника, а итекако могу да "нањуше" и када их лажу, показала су најновија истраживања
Пси су веома добри у "читању" наших емоција - готово непогрешиво могу да процене када смо срећни, када смо тужни, а када напетији него иначе. У складу са ониме што осете, они и сами реагују, практично реплицирајући наше понашање. Али, да ли могу да "намиришу" када их лажемо? Апсолутно да да - пси итекако могу да препознају када нисмо искрени према њима, преноси портал Киншип.
Пси подвргнути психолошком тесту
Иза ове тврдње научника стоји истраживање из 2021. године, када су научници, користећи Сали-Ан тест, психолошки тест за евалуалцију социјално-когниивних вештина и способности разумевања уверења и перцепција других људи, испитали начин размишљања паса. Претпоставка научника била је да ће пси на тесту показати резултате који су приближни деци узраста до 5 година, који у тим годинама нешко препознају лаж, али су се изненадили када су видели стварне резултате.
Поверење паса се стиче
У експерименту је учествовало 260 паса и исто толико њима непознатих људи, а четвороножни испитаници су имали задатак да погоде у којој се од две чиније налази храна. У томе су им помагали људи, који би прилазили чинијама и додиривали их, говорећи како се у њима налази храна. Након добијања поверења паса, у просторију би улазила непозната особа, која би храну премештала у другу чинију. Некада би човек од поверења овоме присуствовао, а некада не.
Али они умеју да препознају када их лажемо
У оба случаја, након поновног приласка чинији, особа од поверења показивала би псу да је храна у чинији која је у том тренутку празна, а значи - лагала би. Међутим, реакција паса се разликовала зависно од тога да ли је та особа била у просторији у тренутку премештања или није. Ако ние присуствовала - чак 50 посто паса би поверовало тој особи, надајући се да не би слагала, а ако јесте - готово две трећине паса је игнорисало сигнал да је храна у празној чинији, препознајући да је у питању лаж, на основу говора тела човека.
А да ли пси умеју да лажу
Када је то у њиховом интересу – апсолутно да, и ова тврдња такође има научну потврду. Истраживање из 2017. године показало је да пси итекако умеју да прилагоде своје понашање у зависности од тога да ли испред себе имају особу са којом желе да сарађују или, пак, некога са киме би се радије такмичили. Они су показали способност да тактички обмањују људе са којима би се радије такмичили, док су у осносу са онима са којима желе да сарађују били потпуно отворени и искрени.
(РТ)
БОНУС ВИДЕО