Ако имате кућне љубимце, заборавите на неке биљке ма колико вам се свиђале. Избаците их из куће јер су веома токсичне и могу да изазову озбиљне проблеме.
Дифенбахија
Токсична је и за псе и за мачке. Садржи хемикалију која представља претњу за животиње, па ако се део биљке прогута, долази до иритације језика и усне дупље.
Ова иритација касније може довести и до појачаног лучења пљувачке, потешкоћа у гутању и повраћања.
Драцена
Садржи сапонин, хемијско једињење који прави проблеме кућним љубимцима.
Ако се део биљке прогута, долази до повраћања, с крвљу и без ње, губитка апетита, депресије и интензивног лучења пљувачке. Код отрованих мачака се може приметити и проширење зеница.
Прочитајте још: Да ли се дешава и вама? Ево зашто пас воли да прати власника у стопу
Слоново уво
Слоново уво садржи сличну хемикалију као и дифенбахија, па је и реакција отроване животиње слична: иритација уста, отежано гутање, појачано лучење пљувачке и повраћање.
Срцолики филадендрон
Ова врста филадендрона је честа у домаћинствима, јер се лако гаји, а токсична је за псе и мачке.
Срцолики филадендрон садржи хемикалију која иритира уста и језик животиње. Заражени љубимац има симптоме као што су појачано лучење пљувачке, повраћање и тешкоће у гутању.
Алоја
Ова камењарка се често гаји у кућама и становима, а отровна је и за псе и за мачке због њеног састојка алоина.
Ова горка супстанца жуте боје може се наћи у готово свим врстама алоје и може проузроковати повраћање и крв у урину животиње.
Љиљан
Многе биљке из породице љиљана су отровне за мачке, а неке и за псе. Реакције мачака на ове биљке су повраћање и губитак апетита, а ако се животињи не пружи помоћ, долази до отказивања бубрега и угинућа.
Поједине врсте љиљана токсичне су и за псе и за мачке и долазак са њима у контакт изазива тешкоће у гутању, повраћање, иритацију усне дупље и језика и појачано лучење пљувачке.