Археолози у гробовима налазе праву менажерију најразноврснијих животиња које су мумифициране са фараоноима.
Хиераконполис на грчком значи "Јастребов град", а данас се зове Ком-ел-Ахмар. Откривен је 1898. године, када су обављена прва археолошка истраживања и утврђено да је био религиозни и политички центар Египта пре династичког периода.
Између 3200. и 2686. године пре наше ере је имао око 10.000 становника и био је један од највећих градова тог доба! Каснија испитивања показала су да су први становници Хиераконполиса били припадници Бадари-културе, једне од најстаријих земљорадничких у Средњем и Горњем Египту.
Прочитајте још: Ружне животиње ће пре ИЗУМРЕТИ него оне мале и слатке?!
Од 2001. године тим стручњака на ископавањима води др Рене Фридман, египтолог са Беркли универзитета у Калифорнији. Она је у Хиераконполису нашла доказ о постојању - првог зоолошког врта на свету!
У гробовима фараона су налазили менажерију!
- Мајкл Хофман и ја смо се вратили да мало боље проучимо то место и открили смо гробље, али не само да смо нашли људске гробове, већ у њима и веома чудне животиње за које нам је требало много времена да сазнамо шта су биле. Најмање очекујете да у гробу нађете седам павијана, дивљу мачку и нилског коња, сахрањене заједно са људима. Временом смо налазили све више и више животиња. Сваки пут када би нашли људски гроб, откривали смосве чудније животиње - изјавила је Рене Фридман.
Прочитајте још: Ако волите МАЧКЕ уживаћете у њеном друштву: Добри ЏИН чува газду боље од ПСА
Хватање, брига и приказивање егзотичних животиња у сам освит цивилизације представљала је, сматрају археолози, манифестацију моћи древних Египћана.
Лако је убити животињу, а тешко довести је живу!
Убијање животиња било је лако, али донети их живе много теже, на пример слонове, нилске коње, лавове, леопарде и крокодиле, а све оне су симбол моћи и звери од којих су се људи бојали, па је њихово заробљавање значило успостављање контроле над њима.
Прочитајте још: Јесте ли приметили слово М на челу? Пет разлога зашто су НАРАНЏАСТЕ МАЧКЕ толико посебне
Ричард Рединг, археолог из Келси музеја на Универзитету Мичиген, који је такође проучавао кости ископане у Египту, мисли да су поготово велике животиње, као слонови и нилски коњи, били знак надметања у моћи владара и да је њихово држање значило да су они успели да завладају застрашујућим силама природе.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ