Док се у свету у Ф Класи користе балистички супериорни калибри, домаћа такмичења по избору муниције више личе на Бенчрест
Захваљујући ригорозним правилима Палма дисциплине, далекометног стрељаштва, и ограничавању тежине зрна калибра .308 Wин. на она не тежа од 156 г (касније је додат .223 Рем са зрном не тежим од 81 г), данас у понуди имамо нека од најбољих стрељачких зрна за калибар .30, баш у овој тежини - 155 грама.
У свету, у дисциплини Ф Класа под Опен категоријом доминирају балистички супериорни, а уједно и калибри прихватљивог трзаја и века цеви, тако да се све "врти" око старих добрих 7 мм у далеким дистанцама (.284 Wин. и његове побољшане варијанте, затим 7 мм РСАУМ и сл.) и 6-6,5 мм у кратким (6 мм БР Норма и њене побољшане варијанте, као и 6,5x47).
Домаћи стрелци мимо тренда у свету
ТР класа је утицала на развој супертешких (за калибар) зрна за .308, у распону између 200-215 г. Код нас, због кратких дистанци овакви трендови калибара су присутни у траговима и стрелци су се окренули адекватнијим решењима која доминирају у свету у Ф Класи Опен кратким дистанцама, те поменутим мањим калибрима, док .308 Винчестер у ТР класи углавном експлоатишу са зрнима из домена 168-175 г (чак један број стрелаца користи и 155 г).
Прочитајте још: Од вештине стрелца и познавања екстерне балистике до параде оружја на кратким даљинама
Није реткост, код напреднијих стрелаца (који су схватили како код нас "слабо ветрови дувају") да видите калибре намењене првенствено кратким дистанцама у Бенчрест дисиплини, попут .30 БР, 6 мм ППЦ.
Конструкција метка доприноси прецизности
Код бенчреста акценат је на структурално прецизним калибрима, мање запремине барутне коморе, уједно и мањег калибра, који дају, односно лако постижу ниске вредности стандардне девијације у почетним брзинама. То на великим удаљеностима даје мање вертикално растурање групе.
У шорт рејнџ бенчресту 100/200 јарди неприкосновено владају калибри 6 мм ППЦ и .30 БР, који су са трона скоро потпуно потиснули некадашњег "вишеструког рекордера" кратких дистанци - .222 Ремингтон.
У средњим и далеким дистанцама бенчрест такмичења - 500-600 и 1000 јарди, скоро у потпуности преовлађују калибри 6 мм, односно искључиво 6 мм БР чаура и њене побољшане варијанте - 6 мм Дашер, 6 мм БРX, 6 мм БРА и други. Најпопуларнији калибри протекле две године били су 6 мм Дашер, 6 мм Кредомор, 6 мм XЦ, 6,5x47 и 6,5 мм Кредомор.
Омиљена трострука двојка
Калибар .222 Ремингтон настао је "скалирањем" старог доброг 7x57, а не .30-06 како и данас пише у америчкој штампи. Јер у периоду после Другог светског рата када је калибар настао, није баш било популарно поменути релацију са старим немачким метком.