Ретко младунче белог тигра рођено је у зоолошком врту у Никарагви пре нешто више од недељу дана, а људи га одгајају након што га је мајка одбила.
Шта су бели тигрови?
Бели тигрови су ретки облик бенгалског тигра (Пантхера тигрис тигрис), подврсте тигра која се налази у Индији, Бангладешу, Непалу и Бутану. Нису засебна врста. Уместо тога, бледа боја је резултат рецесивне мутације једног гена, што значи да су потребне две копије гена да би се изразила особина.
Прочитајте још: Пазе шта купују: Ево на шта богати људи НИКАДА не троше новац
Године 2013. тим кинеских истраживача открио је да је пигментни ген назван СЛЦ45А2 одговоран за особину и објавио своја открића у часопису "Цуррент Биологи". Бели тигрови носе варијацију овог гена која спречава производњу црвених и жутих пигмената, који се комбинују и производе наранџасто крзно које имају уобичајени тигрови. Без ових пигмената, тигрови се рађају бели. Варијација не инхибира црне пигменте, тако да бели тигрови и даље имају црне пруге.
Готово сви бели тигрови у заточеништву потичу од мужјака по имену Мохан, који је ухваћен из дивљине у централној Индији као младунче 1951. године.
Прочитајте још: Девојка поручила хаљину за 20 000 динара: Када је видела шта јој је СТИГЛО, није могла да престане да се смеје
Међусобно парење белих тигрова одржавало је мутацију живом. Али ова пракса намерног упаривања у сродству довела је до низа здравствених проблема, попут преране смрти, мртворођености и деформитета, написали су аутори студије. Како су се зоолошки вртови почели више фокусирати на узгајање угрожених врста као средство заштите њихових дивљих популација, ови здравствени проблеми и општи недостатак генетске разноликости белих тигрова постали су проблем.
Да ли су бели тигрови угрожени?
Тигрови су угрожена врста, а њихова популација опада, према Међународној унији за заштиту природе. То укључује бенгалске тигрове, од којих је у природи остало мање од 2.500 јединки.
Прочитајте још: СУПЕРМОЋ КЊИГА: Читање ублажава стрес, а реч "ЦИМЕТ" активира осећај за мирис
Како су бели тигрови само варијација бенгалског тигра, а не подпопулација или подврста, они се не сматрају посебном групом угрожених животиња. Међутим, истраживачки тим који је идентификовао варијацију гена тврдио је да ову особину вреди заштитити.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ