Који су симптоми великог кашља (хрипавца) и на који начин се заштити од инфекције?
Већ неколико недеља у региону се поново прича о великом кашљу (лат. Пертуссис), познатијем и као магарећи кашаљ и хрипавац, болести за коју смо готово веровали да је искорењена.
Број заражених, међутим, расте, а у Србији је до сада потврђено 298 случајева, а у последње две недеље скоро је дуплиран број оболелих.
Оно што је посебно забрињавајуће јесте то што је прошле године број заражених био само пет, а епидемиолози очекују да ће се болест ширити још више будући да је део деце невакцинисан или непотпуно вакцинисан.
Шта је велики кашаљ (хрипавац)?
Пертуссис је акутна инфективна болест коју изазива бактерија Бордетелла пертуссис, а ређе бактерија Бордетелла парапертуссис.
Иако од ње оболевају и одрасли, најчешће се јавља код деце старе од пет година, а почетак болести углавном подсећа на прехладу.
Међутим, затим почиње кашаљ који постепено прелази у нападе испрекиданог кашља, а код мале деце он може довести до застоја у дисању и бити веома опасан. Углавном се временом кашаљ смањује по интензитету и проређује, а обољење траје око шест недеља.
Због тога што је исцрпљујуће и напорно, ову болест често зову и "болест 100 дана".
Како истиче педијатар Саша Милићевић за Блиц, оно што разликује велики кашаљ од обичне прехладе је то што дође до зацењивања.
– То је оно што је карактеристично и по чему га разликујемо од грипа и других облика кашља – алергијског, астматског или због прехладе. Овде дође до тога да се особа зацени, не може да удахне после кашљања – објаснио је.
Симптоми великог кашља
Почетни симптоми су:
цурење из носа
блажи кашаљ
учестало кијање
повишена телесна температура
исцрпљеност и малаксалост
Каснији симптоми су:
интензивни напади кашља, до зацењивања
повраћање после кашља
губитак даха
потешкоће са дисањем
може да се поплави услед мањка ваздуха
Према Градском заводу за јавно здравље, између напада кашља особа може да не одаје утисак да је уопште болесна.
Како се преноси велики кашаљ?
Особе које су заражене бактеријом Бордетелла пертуссис могу пренети инфекцију на друге од шест до 20 дана након што је бактерија ушла у њихов организам до три недеље након што наступи болест, односно велики кашаљ, пише медицинска платформа Медицал Неwс Тодаy.
Бактерија се преноси капљично, након што се распрсне у ваздух приликом кашљања и кијања, због чега је веома важно прекрити уста и нос марамицом, одмах је бацити и опрати руке.
Сви који су у близини приликом кашља услед овог обољења могу да удахну и заразе се, те је превенција од огромне важности.
Најбоља превенција је, наравно, вакцина, која се даје у трима дозама у Србији. Како наводи Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", у 2022. години обухват беба примарном вакцинацијом у три дозе у Србији био је 91,9 одсто.
Како пише Градски завод за јавно здравље "Београд", имунизација против великог кашља почиње са навршена два месеца живота и спроводи се петовалентном вакцином у три дозе са размаком од најмање 4 недеље између доза.
Прва ревакцина се даје у другој години живота, годину дана (најкраће 6 месеци) након спроведене примарне серије петовалентном вакцином. Друга ревакцина се спроводи четворовалентном вакцином и даје се у оквиру припрема за полазак у први разред основне школе (најкасније у току првог разреда).
Компликације приликом великог кашља
Најчешћа компликација услед овог стања је упала плућа.
Неуролошке компликације као резултат смањеног дотока кисеоника у мозак су конвулзије и енцефалопатија.
Остале блаже компликације су запаљење средњег уха, анорексија, дехидратација, а као последица повећаног притиска приликом пароксизмалног стадијума, долази до крварења из носа, појаве киле и пнеумоторакса.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ