Угљени хидрати често имају лошу репутацију, али не треба заборавити да су они примарни извор енергије нашег тела.
Стручњаци сугеришу да је уношење угљених хидрата важно за дневне потребе. Такође конзумирање угљених хидрата у оптимално време током дана може направити разлику.
Истраживања показују да једење угљених хидрата ујутру може да вам помогне да управљате енергијом и регулишете шец́ер у крви, док умерено једење угљених хидрата увече може смањити стрес.
Како тело метаболише угљене хидрате?
Када конзумирате угљене хидрате, процес варења почиње у устима, где ензими почињу да разлажу угљене хидрате у глукозу (шец́ер), коју ваше тело користи за енергију. Варење се наставља у желуцу и танком цреву, где се глукоза апсорбује у крвоток. Вишак глукозе се затим складишти као гликоген у јетри и мишиц́има за каснију употребу. Како више глукозе улази у ваш крвоток, шец́ер у крви расте. Ово узрокује да ваш панкреас ослобађа инсулин - хормон који делује као кључ, откључавајуц́и ц́елије како би омогуц́ио улазак глукозе. Унутар ц́елија, глукоза се користи за енергију. Нормално је да вам шец́ер у крви порасте након јела, а како ваше тело троши енергију, шец́ер у крви може пасти све док поново не једете, пише Хеалтх.
Угљени хидрати током јутра
Конзумирање угљених хидрата ујутру може помоц́и у сузбијању глади и потенцијално спречити преједање касније у току дана. Истраживања сугеришу да људи који редовно доручкују обично имају здравију исхрану јер имају тенденцију да једу угљене хидрате заједно са макронутријентима, који садрже вец́и ниво дијеталних влакана. Вец́ина људи је активна у неком тренутку током дана, тако да укључивање угљених хидрата у јутарње и подне оброке попут ручка може спречити скокове и падове шец́ера у крви.
Увече
Генерално се препоручује да оброке са високим садржајем угљених хидрата конзумирате ујутру и рано поподне. Међутим, конзумирање угљених хидрата касније током дана такође нуди потенцијалне предности. Нека истраживања сугеришу да конзумирање угљених хидрата богатих влакнима пре спавања може побољшати квалитет сна и смањити ризик од несанице.
Наравно, све време се говори о здравим изворима угљених хидрата. Уместо рафинисаних шећера и прерађених намирница, треба се фокусирати на здраве изворе угљених хидрата, попут воћа, поврћа и интегралних житарица.