Да ли сте знали да се дугмићи на мушким кошуљама и на женским налазе са различитих страна?
Врло је једноставно, ако носите женске кошуље, приметићете да се они налазе са леве стране, а ако носите мушке - онда су они на десној страни. Али зашто је то тако?
Прва теорија каже да су се кошуље тако израђивале када су мушкарци ишли у рат. Било им је лакше да ваде оружје с десне стране и да откопчавају кошуље с десне стране, користећи леву руку
Прочитајте још: Изненадиће вас одговор: Зашто баке у Србији носе МАРАМЕ?
Друга теорија каже да је узрок овој појави начин одевања жена средњег и високог слоја у Европи.
Током историјских раздобља, попут ренесансе и Викторијанског доба, женска одећа била је пуно компликованија него одећа мушкараца - састојала се од неколико одевних предмета као што су подсукње, корсети и разни додаци који су ишли уз хаљине. Док су богати мушкарци одевали сами себе, женском делу њихове породице је требала помоћ. Како би се олакшао посао служавкама приликом одевања својих газдарица, кројачи су почели да шију дугмиће на супротној страни.
Приликом масовне индустријализације гардеробе, дугмићи су остали на левој страни и постали су стандард.
Иако ниједна од ових теорија није потврђена и има још многобројних других, попут оне која каже да жене доје децу на левој руци, па им је олакшано откопчавање кошуље, овај стандард се није мењао ни дан-данас.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ