Декица беле браде у црвеном оделу изазивао је негативне реакције код маршала.
Позната је ствар да Јосип Броз Тито није волео Деда Мраза, али ни Светог Николу и да их је поистовећивао. Декица беле браде у црвеном оделу изазивао је негативне реакције код маршала. Али зашто је то било тако, открила је, пре неколико година, кустоскиња Музеја историје Југославије, Ана Панић.
Прочитајте још: Модне БЛОГЕРКЕ на апаратима! Баците штикле, бунде, торбице, ево који је ОДЕВНИ КОМАД обележио 2020. годину (ФОТО)
Одувек се знало да празнике легитимишу власти и да су они ту, како је истакла кустоскиња, "да славе оно што је на власти, па су и Нова година и други социјалистички празници били ту да замене оне старе религиозне празнике попут слава, Божића, Ускрса".
Зато је, у првим годинама СФРЈ, Деда Мраз био осуђен као бољшевичко-клерикална творевина јер је Јосипа Броза Тита подсећао на Светог Николу, славу коју уопште није волео.
Наиме, Јавне светковине су и те како коришћене у сврху промоције комунизма и слављене "по партијском задатку" брисале су границе између личног и друштвеног, а једна од главних функција била им је интеграција. Нова година, која до Другог светског рата није била претерано популаран празник међу Југословенима, требало је, како нам је објаснила кустоскиња МИЈ-а, да у јавном животу СФРЈ замени дотадашње обележавање Божића, али и да вешто избегне подвојеност становништва различитих вероисповести и створи осећај припадности једној заједници – млађаној СФРЈ.
Наравно, када један политичко-друштвени правац има за циљ брисање верских разлика, уз ту причу никако не може ићи Свети Никола. Питање је само како је то маршал Светог Николу повезао са Деда Мразом?
- А Деда Мраз, каквог ми знамо из дечијих филмова, са дугом, белом брадом и црвеним капутом нема везе са тим "Дед Морозом", већ са "Санта Цлаус" -ом, који је верзија холандског старог божанства, повезаног са Светим Николом – објаснила је Ана Панић
Тако да су то две струје које су се спојиле преко Кока Коле.
Симпатичан декица са брадом и црвеном одећом подсећа на Светог Николу који, такође, има црвену одећу, дугу браду и дели деци поклоне, док је краљ зиме увек био у зеленом оделу и никада није био тако дебео, већ је представљен као једна мршава фигура са дугом, чак ни белом, већ сивом брадом. Краљ зиме није делио поклоне, њему су људи давали дарове у замену за безбрижан зимски период – рекла је кустокиња Музеја историје Југославије и додала да је због тога у првим послератним годинама Деда Мраз био непожељан на Титовим прославама Нове године, а и међу народом.
Антифашистички фронт жена, који је у Југославији био задужен за афирмацију Нове године је, по речима Ане Панић, ишао на то да Деда Мраза замени млада девојка, јер нова млада држава је стасавала и млада девојка је требало да симболизује и државу и Нову годину.
- Наиме, постојао и цео сценарио по коме млада девојка среће стару годину која њој прича о томе ко је био добар, а ко није и како је прошла та претходна година. Затим млада девојка, као персонификаија новог друштва дели поклоне деци, а у том послу је могао и да јој помаже стари партизан. Међутим, тај сценарио се никада није остварио – открила нам је кустоскиња.
Верзије Деда Мраза као лика варирају међу различитим културама, религијама и народима.
У Холандији и Белгији, Свети Никола (Синерклаас) има помоћнике који се зову Црни Петар (“Зwарте Пиет” – на холандском или “Пèре Фоуеттард” – на француском).
Традиција о Светом Николи има много паралела са германском митологијом, посебно са богом Одином. Ово укључује браду, шешир и копље (данас штап) и торбу коју држе његове слуге да ухвате несташну децу.
И Свети Никола јаше белог коња као и Один. Писма од слаткиша које Црни Петар даје деци асоцирају на Одиново стварање рунских слова. Песме које се рецитују током прославе и песме које се певају деци посвећене су Одину као богу поезије.
Веровање да Деда Мраз улази у куће кроз димњак може потицати од приче о Светом Николи који баца новац кроз прозор, а у новијој верзији приче, баца новац низ димњак ако наиђе на закључане прозоре.
Тако да, након вишвековних веровања и довођења у везу Деда Мраза и Светог Николе – није ни чудо што је и доживотног председника СФРЈ симпатични декица подсећао на свеца.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ