Јапанска свемирска агенција је објавила да су у у недељу рано ујутро примили радијски сигнал са капсуле коју је ослободила свемирска летелица "Хајабуса-2" која се приземљила у пустињи у Јужној Аустралији.
После успешно завршене мисије која је трајала шест година из Јапанске свемирске агенције саопштавају да прелазе у наредну фазу која подразумева посету још већег броја астероида.
Капсула која је стигла на земљу садржи материјал стар 4,6 милијарди година, односно, потиче из најранијег доба настанка нашег Сунчевог система, наглашава руководилац пројекта Макито Јошикава.
Прочитајте још: НАУКА ИМА НОВИ ТРИК: Откривен начин помоћу ког можемо бити ПАМЕТНИЈИ!
Цапсуле цоллецтион! Тхе хелицоптер теам иммедиателy флеw то тхе лоцатион идентифиед бy тхе ДФС теам. Тхеy сеарцхед фор тхе фаллен цапсуле бy усинг радио wавес анд мапс. Тханк yоу верy муцх!
— ХАYАБУСА2@ЈАXА (@хаyа2е_јаxа) Децембер 6, 2020
(Цоллецтион Теам М)#Хаyабуса2#はやぶさ2#АстероидЕxплорерХаyабуса2 #ХАYА2Репорт пиц.тwиттер.цом/КСyЕбнУ3Yд
Сонда "Хајабуса-2" која није већа од фрижидера, кренула је пут астероида Рјугу пре тачно шест година. На одредиште је стигла у јуну 2018. године, а узорке са површине астероида је покупила 11. јула прошле године пошто је најпре у фебруару на астероид испалила ракету и направила кратер из кога је узела узорке.
Прочитајте још: Када НИСТЕ ЗАДОВОЉНИ ЖИВОТОМ, примените ових десет начина да све ПРЕОКРЕНЕТЕ у своју корист
Капсула која је са сонде бачена на земљу личила је на малу ватрену куглу која путује по небу изнад Аустралије. Стигла је у четири сата и тридесет минута по локалном времену.
Пхотограпхс оф тхе фиребалл цаптуред он-сите. Wелцоме бацк.
— ХАYАБУСА2@ЈАXА (@хаyа2е_јаxа) Децембер 5, 2020
(Цоллецтион Теам М)#Хаyабуса2#はやぶさ2#АстероидЕxплорерХаyабуса2 #ХАYА2Репорт пиц.тwиттер.цом/б2ТхФи33q5
Научници кажу да је капсула донела око грам узорка са астероида и да мада то некоме може звучати као веома мала количина, за њих је то огромно.
Прочитајте још: Јео је сирово месо и уживао у мучењу деце ... Да ли знате ко је најсуровији серијски убица у историји? (ВИДЕО)
- То нам је довољно да добијемо одговоре на нека питања - наводи Масаки Фуџимото, заменик генералног директора одељења за проучавање Сунчевог система у Јапанској свемирској агенцији.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ