Српска православна црква и верници сутра обележавају јесењи Крстовдан, празник којим се слави дан када је пронађен Часни крст.
Дан се обележава у славу на догађај када је пронађен крст на којем је разапет Исус Христ. На данашњи дан пронађен је и ископан Часни крст на Голготи и када је враћен из Персије у Јерусалим. Према верским обичајима, слави се два пута у току године, 18. јануара и 27. септембра.
Овај празник Воздвижење Часног крста, слави се још од првих година званичне хришћанске проповеди, а установљен је годину дана после Првог васељенског сабора у Никеји, који је одржан 326. године.
Иако је Крстовдан радостан празник, проводи се у строгом посту, на хлебу и води.
Стари српски обичај који се везује за Крстовдан, како за зимски тако и за овај јесењи је да се у овој посебној ноћи остварује свака жеља. Зато вечерас тачно у поноћ погледајте у небо и замислите јасну жељу, изговорите је јасно и гласно, а предање каже да уколико је "богоугодна", она ће се сигурно испунити.
Прогнозирање времена на Крстовдан
У народу постоји обичај да ако је облачно на Крстовдан, зима ће бити богата снегом, а ако је суво, наредна година ће бити сушна. Такође, ако до Крстовдана не оду ласте, неће бити јаке зиме.
БОНУС ВИДЕО