Изнад спомен-костурнице и вечне куће на споменику налазе се и обележја четири конфесије: православни и католички крст, исламски полумесец и Давидова звезда
Када дођете у Чачак поред свих знаменитости које би требало да видите, неизоставан је и одлазак на гробље.
Можда вам звучи застрашујуће, али на чачанском гробљу се налази споменик који је јединствен у свету.
На Градском гробљу у Чачку је спомен-костурница подигнута 23. септембра 1934. године, ратницима који су погинули за време Балканских и Првог светског рата, на подручју Чачка.
На споменику су уклесани симболи четири верске заједнице: православне, католичке, исламске и јеврејске и представља јединствен пример поштовања према ратницима свих нација и религија, и у рату и у миру.
Ту почивају остаци 920 војника, око 650 је српских и око 260 чешких, немачких и аустријских.
Чачани су још 1934. године показали да поштују јунаке који су изгинули за њихову слободу, не заборављајући притом ни непријатељске жртве.
Споменик који мири и уједињује, макар у смрти.
Изнад костурнице, по замисли чачанског инжењера Исидора Јањића, каменорезац Франческо Бербеља, такође из овог места, саградио је пирамиду од плавог камена, допремљеног из свог мајдана у Јеминској стени.
На свакој страни постављена су четири различита амблема: православни крст, католички крст, исламски полумесец и јеврејска шестокрака Давидова звезда.
Прочитајте још: НИКАДА се НЕ БУДИТЕ алармом телефона, јер упадате у ЗАМКУ!
Идеју за подизање споменика покрениле су жене Чачка, само осам година након завршетка Великог рата.
Сахрањивање је завршено 5. августа 1934. године, симболичним преносом посмртних остатака тројице војника. Уз Бетовенов „Посмртни марш“ поворка је из града кренула ка спомен-костурници.
Споменик је открио краљев изасланик Оскар Часка 1934. године, уз присуство представника посланстава Француске, Енглеске, Белгије, Италије, Немачке, Бугарске, Румуније и Турске, као и свештеника све четири вере.
Прочитајте још: Ово ће вас ОЧАРАТИ! Креативност и уметничка дела створена на ЛИШЋУ (ФОТО/ВИДЕО)
Обновљен је и поново откривен 2007. године, а исте године проглашен је и спомеником културе.
Чачани још увек на овом месту пале воштаницу у знак сећања на жртве свих ратова и ратника који су умрли, сваки за своју отаџбину.
Недавно је овај споменик обишао и амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри који је ту своју посату окачио и на свој званичан твитер налог, написавши:
Dok stojim na mestu večnog počinka vojnika iz #WWI sa obe strane fronta još sam sigurniji u to da, iako još bole ružna sećanja na prošlost, možemo zajedno da gradimo bolji svet u sadašnosti, za nas, našu decu i sve generacije koje će doći iza nas u budućnosti. pic.twitter.com/ZYTnT0LeTP
— Ambassador Anthony Godfrey (@usambserbia) September 18, 2020
- Док стојим на месту вечног починка војника из Другог светског рата са обе стране фронта још сам сигурнији у то да, иако још боле ружна сећања на прошлост, можемо заједно да градимо бољи свет у садашности, за нас, нашу децу и све генерације које ће доћи иза нас у будућности.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ