Многи од нас сматрају да, упитавши некога "Јесте ли то смршали?", упућују комплимент.
Али, истина је да чак и добронамерно питање о тежини, којим хвалите нечије напоре, може да доведе до многих лоших последица, од негативне слике о сопственом телу до поремећаја у исхрани.
Прочитајте још: Седам занимљивих ЖЕНСКИХ имена која су изведена од БИЉАКА
Зашто коментаришемо туђ изглед?
Зашто мислимо да смо позвани и прозвани да упоређујемо нечије тело са својим и коментаришемо нечији изглед? "На тај начин настојимо да се социјализујемо", каже Филипа Дидрихс, професор психологије на Универзитету Западне Енглеске у Бристолу.
Жене воле да разговарају о изгледу.
Истраживања показују да се укључивањем у овакав разговор жене осећају као да имају нешто заједничко једна с другом, јер друштво придаје велику пажњу нашем изгледу.
Мршавост је, у готово свим друштвима, постала крајњи циљ када су у питању лепота, успех и срећа. Овакав начин размишљања "обећава" да у свима нама постоји мршава особа коју само треба извући на површину.
Прочитајте још: Јаке жене имају ових ПЕТ особина, а најважнија је последња!
Мршављење је идеал
Ипак, студије показују да су разговори о вежбању или мршављењу учинили да се жене усредсреде на то како њихово тело изгледа, а не на то шта оно може да уради. Зато се о њему углавном не изјашњавамо похвално и стално процењујемо и критикујемо, како своје тако и туђе.
Похвалите фризуру и одећу, али...
Коментарисање нечијег изгледа, наравно, нема увек негативне последице. На пример, у реду је похвалити нечију одећу или фризуру, али када некоме кажете "Изгледаш одлично. Да ли си смршао?", то у ствари значи: "Изгледаш добро јер си мршавији".
Прочитајте још: Имају посебну симболику: Десет прелепих имена за ЈЕСЕЊЕ БЕБЕ
Дакле, пре него што се некоме обратите речима "Да ли сте смршали?", желећи да му се на тај начин приближите, сетите се да би он то питање могао да доживи као увредљиво и дискриминаторно. Јер, тело је нешто сасвим интимно, па је дрскост сматрати да неко жели да буде другачији од онога како сада изгледа.