Да ли се на славу зове, који поклон треба понети и каква је улога домаћина?
Традиционалне славске обичаје сечења колача, служења жита и молитве пред свечани ручак домаћини поштују и данас онако како су то чинили њихови преци, али модерна времена доносе и неке промене због чега није реткост да се за славу купи и славски колач и комплетан мени, па чак и да се гости позову у кафану.
Прочитајте још: Светог НИКОЛУ увек славимо уз посну трпезу, али ево шта ПРАВОСЛАВЉЕ каже о обичајима на другим посним славама
Одсуство веронауке условило је, сматра црква, да се слава претвара у обилну славску гозбу.
- Слава је, истиче протођакон др Љубомир Ранковић, пре свега духовни догађај и доживљај уз оно што је неопходно за сам обред резања колача. Све остало, па и где ће гостима послужити ручак ствар је воље и могућности домаћина.
Позив за славу
Некада су се уочи славе гости обавезно позивали, и за то је био задужен неко од млађих укућана. Негде се на славу и није позивало, сматрало се да су гости увек добродошли, а одлазило се на славе по принципу узвраћања посете.
Данас је позив гостију слободан избор домаћина, обично се зна круг људи који редовно једни другима иду на славе и сваке године улепшавају тај свечани дан.
Поштовање домаћина
Гости пак, према неписаном славском бонтону, треба да поштују домаћина, захвале се на позиву, дођу тачно на време и уз добре жеље честитају дан свеца заштитника.
После послужења житом, гост треба да поздрави остале и седне на место за трпезом које је домаћин одредио.
Поклони
Некада се на славу носило само воће, као симбол здравља и родне године, а данас се најчешће одлази с букетом цвећа за домаћицу и боцом пића за домаћина.
Уместо аранжмана са цвећем и пићем, поклон могу бити и неке декоративне ситнице, попут свећњака, чинија или фигура, а нећете погрешити ни са корисним предметима попут посуђа. Изаберите чаше за вино, друга жестока пића или сет шоља за кафу.
Дворење славе
У нашем народу сачуван је и обичај дворења славе. Домаћин, на дан славе, дочекује госте и цео дан не седа док свећа гори. То чини из поштовања према светитељу кога тога дана слави и који је главни гост у његовој кући, а он стоји пред њим као у цркви на молитви.
Уколико је домаћин у старијим годинама и физички није у стању да престоји цео дан, по његовом допуштењу славу двори неко од млађих мушкараца, син или унук.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ