Верује се је створење предак савременог кита и да је живело пре 43 милиона година.
Египатски научници саопштили су да је фосил четвороножног праисторијског кита који је ископан пре више од једне деценије у западној пустињи земље, фосил раније непознате врсте.
Праисторијски кит, познат као полу-водени, јер је живео и на копну и у мору, носио је карактеристике оствареног ловца, а то су карактеристике по којима се истиче међу осталим фосилима китова, рекао је водећи из тима палеонтолога Хешам Салам за АП.
Фосил је први пут пронашао тим египатских еколога 2008. године у подручју које је у праисторијском добу било прекривено морима, али су истраживачи тек прошлог месеца објавили своја открића која потврђују нову врсту.
Прочитајте још: Боље спавајте са формулом 10-3-2-1-0: Ево о чему се ради
Салам је рекао да је његов тим почео са испитивањем фосила тек 2017. године, јер је желео да окупи најбоље и најталентованије египатске палеонтологе за проучавање.
- Ово је први пут у историји египатске палеонтологије кичмењака да је египатски тим водио документацију о новом роду и врсти четвороножних китова - казао је Салам.
Западна пустињска регија Египта већ је позната по такозваној долини китова, туристичкој атракцији и једином природном локалитету светске баштине у земљи који садржи фосилне остатке друге врсте праисторијских китова.
Новооткривено створење припада породици изумрлих полуводених китова који су живели пре 59 до 34 милиона година, рекао је Салам.
- Ово је још једна нова врста раних китова из времена када су задржали четири функционална уда - рекао је стручњак за еволуциону историју сисара ДЖонатан Гејслер са Њујоршког технолошког института.
Прочитајте још: Ово је ПЕТ БЕСПЛАТНИХ СТВАРИ које ће нас увек усрећити! Испробајте их већ данас
Најстарији фосилни китови стари су око 50 милиона година и верује се да су настали у данашњем Пакистану и Индији.
Фосилни кит добио је име по богу смрти у старом Египту "Пхиомицетус Анубис".
Према наводима истраживача, нова врста истиче се издуженом лобањом која сугерише да је та врста била месождерка која је била способна да ухвати и жваће свој плен. Био је око три метра дугачак и тежак око 600 килограма.
Ово откриће је уследило након четворогодишње сарадње египатских палеонтолога и америчких научника, додао је Салам.