Veruje se je stvorenje predak savremenog kita i da je živelo pre 43 miliona godina.
Egipatski naučnici saopštili su da je fosil četvoronožnog praistorijskog kita koji je iskopan pre više od jedne decenije u zapadnoj pustinji zemlje, fosil ranije nepoznate vrste.
Praistorijski kit, poznat kao polu-vodeni, jer je živeo i na kopnu i u moru, nosio je karakteristike ostvarenog lovca, a to su karakteristike po kojima se ističe među ostalim fosilima kitova, rekao je vodeći iz tima paleontologa Hešam Salam za AP.
Fosil je prvi put pronašao tim egipatskih ekologa 2008. godine u području koje je u praistorijskom dobu bilo prekriveno morima, ali su istraživači tek prošlog meseca objavili svoja otkrića koja potvrđuju novu vrstu.
Pročitajte još: Bolje spavajte sa formulom 10-3-2-1-0: Evo o čemu se radi
Salam je rekao da je njegov tim počeo sa ispitivanjem fosila tek 2017. godine, jer je želeo da okupi najbolje i najtalentovanije egipatske paleontologe za proučavanje.
- Ovo je prvi put u istoriji egipatske paleontologije kičmenjaka da je egipatski tim vodio dokumentaciju o novom rodu i vrsti četvoronožnih kitova - kazao je Salam.
Zapadna pustinjska regija Egipta već je poznata po takozvanoj dolini kitova, turističkoj atrakciji i jedinom prirodnom lokalitetu svetske baštine u zemlji koji sadrži fosilne ostatke druge vrste praistorijskih kitova.
Novootkriveno stvorenje pripada porodici izumrlih poluvodenih kitova koji su živeli pre 59 do 34 miliona godina, rekao je Salam.
- Ovo je još jedna nova vrsta ranih kitova iz vremena kada su zadržali četiri funkcionalna uda - rekao je stručnjak za evolucionu istoriju sisara DŽonatan Gejsler sa NJujorškog tehnološkog instituta.
Pročitajte još: Ovo je PET BESPLATNIH STVARI koje će nas uvek usrećiti! Isprobajte ih već danas
Najstariji fosilni kitovi stari su oko 50 miliona godina i veruje se da su nastali u današnjem Pakistanu i Indiji.
Fosilni kit dobio je ime po bogu smrti u starom Egiptu "Phiomicetus Anubis".
Prema navodima istraživača, nova vrsta ističe se izduženom lobanjom koja sugeriše da je ta vrsta bila mesožderka koja je bila sposobna da uhvati i žvaće svoj plen. Bio je oko tri metra dugačak i težak oko 600 kilograma.
Ovo otkriće je usledilo nakon četvorogodišnje saradnje egipatskih paleontologa i američkih naučnika, dodao je Salam.