Научници су утврдили да 5.200 тона ванземаљских честица прашине, која потиче од комета или астероида, сваке године стигне на Земљу и чине главни извор ванземаљске материје на Земљи.
Током скоро 20 година, тим истраживача, предвођен Жаном Дупраом из Француског националног центра за научна истраживања, сакупљао је ванземаљске честице са француско-италијанске антарктичке станице, величине од 30 до 200 микрометара, како би измерио просечну годишњу количину која падне из свемира.
Прочитајте још: Овако звучи кад се возите преко камења на Марсу: НАСА објавила НЕВЕРОВАТАН снимак! (ВИДЕО)
Иако је одувек било познато да се ванземаљска прашина сваке године спусти на нашу планету, било је тешко одредити тачну количину. У томе су помогли подаци прикупљени са Антарктика током две деценије.
Истраживачи су закључили да око 5.200 тона ванземаљске прашине годишње стигне до Земље, од чега, како се процењује, 80 одсто потиче од комета, а остатак од астероида, небеских тела налик стенама.
Дупра и његов тим тврде да ванземаљска прашина представља главни извор ванземаљске материје на нашој планети, далеко више од вец́их објеката попут метеорита.
Прочитајте још: Откривене научницима потпуно НЕПОЗНАТЕ БАКТЕРИЈЕ на Међународној свемирској станици
Истраживање, које ц́е бити доступно у часопису Еартх & Планетарy Сциенце Леттерс од 15. априла, помаже научницима да боље разумеју улогу ванземаљске прашине у снабдевању наше планете водом и другим материјама, преноси РТ.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ