Верници Српске православне цркве данас славе велики празник, посвећен Пресветој Богородици
Други дан празновања Христовог Рођења посвећен је Пресветој Богородици. Пресвета Мајка Божја заузима прво место после Христа у догађајима везаним за Рођење нашег Господа. Због тога су се у првим вековима хришћани окупљали на дан после Његовог Рођења, како би исказали захвалност Чистој Девици Марији што је дала Спаситеља. Од овог окупљања верног народа, сâм празник је добио име Синаксис, што је грчка реч за сабрање.
Прочитајте још: Знате ли зашто поштоваоци Достојевског купе каранфил и изађу на трећој станици, код манастира Александар Невски?
Како је обичај да се за Божић остаје код куће и да се први дан овог празника проводи са породицом, други дан је био време када се обилазе рођаци, пријатељи и кумови. Верује се да се на данашњи дан мире и они који су годинама у завади и да није добро било кога отерати са кућног прага.
Прочитајте још: Како бисте ви реаговали? Породица није могла да поверује шта види на новогодишњој јелки? (ФОТО)
Данас, за празничном трпезом која је још увек постављена, сви су једнаки и у здрављу и весељу славе најрадоснији празник хришћанства.
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
На данашњи дан давнашњи је обичај у Охриду, да се уочи другог дана Божића вечерња литургија служи само у Светој Богородици званој Челница. Срби у околини Скадра на Божији дан, други дан Божића црква слави Сабор Пресвете Богородице који се у народу уобичајено назива Божији дан.
Традиционална коледа
У Божићне догађаје спадају и данас скоро заборављена коледа. А некада су групе маскираних младића и млађих ожењених мушкараца обилазиле сваку кућу у селу и певали коледарске песме и изводили трикове како би обезбедили здравље и просперитет домаћинима.
У замену за њихов труд, домаћини су им давали храну и разне посластице.
Обичаји у Војводини
Прочитајте још: Знате ли зашто је манастир ЖИЧА ЦРВЕНЕ боје? Ми имамо одговор!
Некада је у Војводини постојао обичај да се у свим селима на Божић или другог дана Божића јашу коњи, када су јахачи заправо “вијали Божић”.
Свечано окићени коњи са јахачима који су били момци или млађи окићени мушкарци, у галопу би јурили сеоским улицама. Обично су, наравно јер то је и поента народних обичаја, свраћали у куће у којима су живеле девојке за удају, а домаћини су их частили пићем.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ