Погледајте карактеристике кинеске Нове године
Како се у Кини прославља Кинеска нова година - ово су обичаји за које сматрају да доносе срећу и богатство. Према лунарном календару нова година је у знаку Црног Воденог Зеца...
Кинеска Нова година обележава се 22. јануара 2023. године и представља годину Црног Воденог Зеца. Ево које карактеристике кинеске Нове године треба да знате, као и коју традицију Кинези практикују за срећу током целе године.
Карактеристике кинеске Нове године:
Сваке године се мења датум - Кинеска Нова година долази ове године тек 22. јануара када се у Кини слави долазак 2023. године. Кинеска Нова година се слави на различите датуме према лунарном календару и обележава се за време другог младог Месеца после зимске краткодневнице 21. децембра, и означава почетак пролећа. Зато се у традиционалном кинеском називу празник назива Пролећни празник.
Прослава код куће - Нова година у Кини је главна породична прослава: на овај празник је уобичајено да се сви враћају у свој дом, у место где живе најстарији рођаци породице, без обзира где живите. Стога се у овом периоду интензивирају предпразнична кретања Кинеза како унутар земље тако и широм света. Сви се труде да се врате кући пре празничне ноћи и проведу је са рођацима.
Припреме за Нову годину почињу унапред: улаз у стан или кућу украшен је упареним натписима на црвеном папиру са жељама за благостање и срећу.
Црвена боја - Црвена боја игра кључну улогу у прослави кинеске Нове године. Традиционална кинеска култура је веома симболична, а црвеној боји додељена је функција заштите од негативне енергије. У неким домовима Нова година се дочекује у црвеној одећи за коју се сматра да доноси срећу.
Чишћење - Велики значај придаје се темељном чишћењу уочи прославе. Кинези верују да чишћењем дома и препремом за празник чисти се кућа од неуспеха и тешкоћа, ослобађа се простор за нешто ново и просперитетно. Све лоше се буквално избацује из куће, односно предмети који се не користе, старе ствари, истрошене ствари. Ослобађа се простор за позитивне промене.
Прочитајте још: Како је изгледала права ВЕРА ПЕШИЋ? За њене способности се надалеко чуло, али кажу да јој је највећа ГРЕШКА била то што се заљубила (ФОТО)
Свечана вечера - За трпезом се окупља породица као вид јединства и радости. За столом су најчешће присутни чланови породице из неколико генерација. Од главних јела издваја се риба која је симбол богатства и просперитета. На кинеском, реч за "рибу" је у складу са речју за "вишак". Кинези верују да ће једење рибљих јела донети профит и просперитет у наредној години. Припремају се и кнедле које симболизује плодност и богатство. Такође, кнедле се обликују у облику старих новчића. Кинеска новогодишња торта прав се од пиринчаног брашна. Симболично се припремају и "резанци дуговечности" - што су резанци дужи, симболизују жељу за дугим срећним животом.
Обиље воћа округлог облика на кинеској новогодишњој трпези као симбола пуноће и богатства. Мандарине и поморанџе према кинеским веровањима, привлаче срећу и просперитет. Готово у свакој кинеској кући постављено је дрво мандарине са плодовима за Нову годину као алтернатива новогодишњој јелки.
Бучна новогодишња ноћ - По завршетку свечане вечере у новогодишњој ноћи, нико не иде у кревет, да не би пропустио своју будућу срећу. Када остају будни за Нову годину то значи: "Заштити годину". У Кини такође размењују поклоне, имају посебне поздраве, чује се музика... Обичај је да се на КИнеску Нову годин поклањају црвене коверте напуњене одређеном сумом новца које се најчешће дају деци.
Покретање ватромета у Кини није само забава, већ и древна традиција. Сматрају да светлост и пуцкетање терају лошу енергију.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ