Ову скраћеницу свакодневно користимо, а ретко ко зна ккао се исправно пише
Занимљива ствар код овог примера је та што ни Правопис српскога језика Матице српске, а ни Правописни речник српског језика М. Шипке не дају оодговор на питање како се скраћеница заправо правилно пише.
Велики речник страних речи и израза Клајна и Шипке наводи да је исправно и писање „О. К.” и „океј”. Међутим, у Речнику новијих англицизама Т. Прћића, В. Васић и Г. Нејгебауер (и то трећем издању) налазимо да је поред ова два облика, правилно написати и "океј".
Писање „ОК” и „океј” се оправдава јер показује да се ова скраћеница лексикализовала и да је стекла самостално значење независно од речи од којих се састоји, а које су, заправо, по последњој теорији, all correct написано намерно са шаљивом грешком – oll кorrect.
Писање О. К. са тачкама, иако оправдано, не делује толико неопходно, пошто су речи од којих је скраћеница састављена већ погрешне у енглеском језику (дакле – oll кorrect). Такође, проблем представља и то што постоји још теорија о томе шта ова скраћеница заправо значи, па због тога многи сматрају да нема потребе да се значенје ове краћенице сачува у српском језику.
Закључак је да сва три облика делују оправдано, као и да мнећете погрешити уколико искористите било који од њих.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ