Само 11 лекара вакцинисало је целу Србију, 14 година пре Британије, тако што су прво "пелцовали" децу државних службеника.
У Србији је обавезна вакцинација уведена 1839. године, у време кнеза Милоша. Кнез Милош је поступио мудро, одлучивши да у програм вакцинације упрегне и Цркву, обавезујући попове да опомињу народ да се вакцинише. Онима који су то одбијали поручио је да ће "за небреженије то и самом Богу одговарати".
Прочитајте још: Британски научник тврди: Оболелима од ковида мозак остари 10 година!
И, захваљујући вакцини, вариола од тада у Србији није представљала озбиљан проблем, као уосталом ни у већем делу Европе.
Вакцинација је "пала" на 11 лекара...
Како је у Србији у првој половини 19. века, текла вакцинација, детаљно је описао др медицине Бранислав Брана Димитријевић, који је дао посебан допринос управо историји српске медицине. Према његовим наводима, "вакцинација је вршена крављим богињама, али је лекара, махом странаца, у Србији тада било мало".
Прво су вакцинисали децу државних службеника
Дужност вакцинисања становништва, 1852. године, које је тада бројало око 650.000, падала је на свега 11 дипломираних лекара, осам хирурга и "два употребљива емпиричара".
Прочитајте још: НЕВЕРОВАТНО: У храму Рамзеса Другог данас се десио редак феномен (ФОТО)
У раду "Борба против великих богиња у обновљеној Србији" др Димитријевић наводи како је у народу у то време био приличан отпор према вакцинацији. Да би га одобровољили, лекари су између осталог - према изричитој наредби кнеза Милоша - најпре вакцинисали децу државних службеника.
- Вакцинисано је скоро 100.000 људи. Стари и млади, велики и мали, сви су морали да буду вакцинисани... На тај начин је опасност од великих богиња смањена на минимум. Али, зачудо, уместо да је у народу порасла заинтересованост за вакцинисање, могло се приметити да се збива сасвим супротно - бележи др Димитријевић.
Шегрт не може да се запосли без вакцине, а младенци венчају!
Како ни у српском народу вакцинација није била радо прихваћена, Закон којим је прописана је шест година касније пооштрен. Беше забрањено, на пример, да мајстор на занат прими шегрта ако овај није вакцинисан, а свештеници нису смели да венчавају невакцинисане. Тако је 1858. године забележен, рецимо, случај младог пара који је желео да се венча, али није имао доказ о вакцинисању против богиња
Прочитајте још: ДРЕКАВЦИ и санђаме у ЛАПОВУ: Стигао је гласник кнеза ЛАЗАРА и невеста је постала УТВАРА
Такође је било наложено и да "физикуси одговарајућој власти пријаве све чиновнике, свештенике и месна старешинства који нису хтели да буду добар пример народу, да онима који нису вакцинисани више не буду додељиване државне стипендије, а да и старији стипендисти морају да се вакцинишу".
Вакцинисали су с руке на руку, а онда купили "мају"
А, како је текла сама вакцинација?
Вршена је "с руке на руку", што није било сасвим безазлено, и тек је 1886. године др Михајило Мика Марковић увео вакцинисање "куповном мајом".
Прочитајте још: "Свевидеће око" је ДОКАЗ: Међу нама су ПОСМАТРАЧИ и то је разлог зашто нас ВАНЗЕМАЉЦИ ОТИМАЈУ
Др Димитријевић закључује да је "сва прилика да је тек после тога постигнут давно жељени циљ - вакцинација целокупног становништва Србије", чиме се још у првој деценији 20. века нису могле похвалити ни Отоманска Турска ни Аустроугарска царевина:
У сваком случају, захваљујући вакцини, вариола више није представљала озбиљан проблем. И, баш зато што су велике богиње биле тако ретке, лекари нису одмах препознали вирус кад је почетком марта 1972. ушао у Југославију у телу Ибрахима Хотија, који га је покупио током хаџилука. Пре него што је умро, Хоти је заразио 11 особа, укључујући и медицинске раднике који су покушавали да му помогну. До половине месеца, када је проглашена епидемија и ванредно стање, већ је било више од 140 оболелих у разним деловима Србије и Југославије.
Прочитајте још: ДРЕКАВЦИ и санђаме у ЛАПОВУ: Стигао је гласник кнеза ЛАЗАРА и невеста је постала УТВАРА
У свим местима где су била жаришта, уведени су карантини. У Београду их је било четири - у Инфективној клиници, Клиници за дерматовенерологију и мотелима "Чарапићев брест" и "1000 ружа". Цела општина Плав у Црној Гори је стављена у карантин који је трајао око месец дана.
И, без икаквог изузетка или могућности примедбе, спроведено је масовно вакцинисање свих становника СФРЈ. Процењује се да је том мером било обухваћено око 18 милиона људи (од 22 милиона колико је тада имала бивша држава), што са данашње тачке гледишта изгледа потпуно невероватно. Стигао је и светски познати епидемиолог Доналд Хендерсон. Југославија је увезла велике количине вакцина, а у масовној вакцинацији учествовале су војска и полиција.
Прочитајте још: Сељак је ископао ЧИНИЈУ и свима је било јасно да је ВЕОМА СТАРА, а онда је уследио ШОК и питање: КАКО ЈЕ СТИГЛА ОВДЕ?
Према подацима Радио-телевизије Србије, наследнице некадашње Телевизије Београд, прва информација о појави вариоле објављена је у централном Дневнику тек седам дана након што је случај потврђен. Затим је јавност све до 15. априла свакодневно обавештавана о ширењу богиња, када су информације сведене на спорадичне. Занимљиво је да се председник тадашње државе, Јосип Броз Тито, ниједном није појавио на телевизији током епидемије.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ