Међународна група научника се окупила да открије како је Европа мирисала од 16. до 20. века.
Процењено је да ће истраживања трајати око три године, за шта је одвојено 2,8 милиона евра. Пројекар се зове "Одеуропе".
Први корак биће да се скенира и претражи хиљаде текстова, написаних на седам језика, из више светских библиотека и архива, како би открили како је Европа мирисала.
Прочитајте још: Ако видите мушкарце са обојеним ноктом, ево СКРИВЕНОГ ЗНАЧЕЊА
Чудесна вода са Ватерлоа
Тако на пример, постоје многобројна сведочења у мирису бојног поља битке код Ватерлоа. Војници који су водили дневнике су записали да су бојна поља заударала на мирис трулежи, барута, сцрпљених коња и тла уништеног експлозијама.
Наполеон је тада користио чудесну воду, са лековитим својствима, која је настала око 1600. године, а коју ми данас зовемо колоњском водом
У општем хаосу битке која се одиграла 18. јуна 1815. године, издвојио се и један префињен мирис.
Наиме, Наполеон се тог дана намирисао омиљеним парфемом Аqуа мирабилис (Чудесна вода). Парфем је користио на бојном пољу како би умањио смрад, али је у исто време веровао како га посебна једињења парфема штите од болести.
Чудесну воду је измислио Италијан Ђовани Паоло Феминис, који је имао велика знања о биљкама и њиховом лековитом деловању. Када је измишњена, чудесна вода се користила за убијање бактерија, да би тек касније (поново уз помоћ Италијана, Ђованија Мирија Ферина) била претворена у парфем. Чудесна вода је измишљена крајем 1600. године, данас је позната под називом Еау де Цологне, где се други део назива односи на немачки град Келн, где је италијански апотекар живео.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ