Добро размислите пре него што некоме пружите другу шансу, било да је реч о љубави или пријатељству
Неко вас је слагао и разочарао, а сада вам се извињава и ви нисте потпуно сигурни да ли је та особа искрена?
Ако постоји и зрно сумње у њене речи, требало да би добро да размислите да ли да јој верујете.
Постоје јасни знакови који показују да ли је њено извињење искрено или сте само жртва манипулације.
Како да препознате неискрено извињење?
Потцењивање осећања
Ако вам неко каже како треба да се осећате у вези са овом ситуацијом, уопште се не извињава. Покушај да се умањи оно што је изазвало бол или нанело штету тешко да је искрена молба за опроштај. Ово је само знак да су ваша осећања од мале важности, а неко преузима иницијативу само ради мира, јер се „ништа није догодило“.
Прочитајте још: "Имам НАЈРАВНИЈУ задњицу на свету, не морате ме тешити да није тако": Сви су мислили да користи филтер (ФОТО)
Претварање озбиљне ситуације у шалу
Таква акција има за циљ уклањање одговорности за дату ситуацију. Чак и ако се деси извињење, али са нагласком да је то била шала и да више опуштености не би шкодило, то је занемаривање ваших осећања. У искреном извињењу, важно је преузети одговорност за оно што се догодило.
Извињење без осећаја кривице
Када вам се неко извини, а уопште не мисли да је он крив за дату ситуацију, свој поступак оправдава уз разна даља објашњења.
“Куповање” опроштаја
Неки људи не успевају да се искрено извине и више воле да купе поклон или учине услугу. Реч је о врсти мита, којим би требало да “скине” кривицу. Тада сте суочени са подмићивањем, и покушајем да се изнуди опрост поклонима када проблем није решен.
Постављање услова
Лампица упозорења такође треба да се упали када се неко извини, али са условима. Ово је неправедно, јер жеља за помирењем треба да потиче из унутрашње потребе, а не из интереса. Чувено “али” или “ако”, је знак да друга особа, уместо да призна кривицу, баца одговорност на вас. То је обична манипулација.
Направи од себе жртвено јагње
Сумњу у искреност извињења изазива и ситуација у којој се неко ставља у улогу жртве. Захваљујући томе, починилац жели да оправда своје понашање и да од вас извуче сажаљење, иако би требало да буде супротно. У овом ставу нема искрене намере.
Прочитајте још: Вечерас је КИША МЕТЕОРА: Ноћ у којој се остварују жеље
Кад речи не прате дела
Лажна извињења почињу и завршавају се речима. Особа која заиста жели да се поправи однос не само да говори о томе, већ пре свега покушава да исправи учињене грешке. Празна обећања само потврђују чињеницу да молба за опроштај није настала из дубоке потребе.
Искрено извињење је најбољи начин да се поправи ситуација. Да би ово имало смисла, особа која се извињава треба да призна своју грешку и да зажали због онога што се догодило. Није лако и не може свако себи приуштити ту храброст или вољу да то учини. Стога, знање како да препознате знаке лажног извињења помоћи ће вам да се заштитите од могућег разочарања.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ