У овом граду су некада ходали мамути. Овде су сове ушаре одлучиле да проводе зиму. Ту расту и највеће бундеве на свету. Уметници овде праве највеће скулптуре од теракоте. А, у Кикинди се званично налази и најлепша улица у Србији
Када је сајт "Архитецтуре анд десигн" расписао конкурс за најлепше улице света стигла им је фотографија Небојше Татомиров. Толико су били одушевљени његовом сликом да је ова српска улица заузела 22. место међу најлепшим улицама света.
Прочитајте још: НЕВЕРОВАТНА ЖЕНА: Она је кројила моду и била уредница најпрестижнијих часописа, али јој је ОН увек био на првом месту
Кикиндска Улица генерала Драпшина се "пробила" на ову листу захваљујући балдахину од крошњи дрвећа америчког копривића. Постоји податак да су засађени 1946. године. Међутим, 1814. године направљен први план града и лењиром су повлачене линије, па су све, које су се налази на путу, рушене.
Овде је Михаило Пупин "умешао" прсте!
У важећем плану града из 1848. године у овој улици уцртан је дрворед. Нажалост, не постоје фотографије тадањих улица, па се не зна које је дрвеће тада било засађено.
- Претпоставља се да је дрворед од 389 америчких копривића засађен између два рата у част Вудроуа Вилсона који је био велики пријатељ Михаила Пупина који је пореклом из Баната - истиче Јамина Миланков из Града Кикинда.
Међу америчким копривићима ушуњао се и по неки јавор, липа, али и дуд, чувено банатско дрво. Дрворед је савршено прецизан, па стабла изгледају као да се огледају у огледалу. Када се у пролеће пролази кроз ову улицу људи имају утисак да су у тунелу.
Улица четири пута поптуно промени изглед
Међутим, највећа лепота ове улице је што са сваком новом сезоном мења изглед. Наиме, у пролеће улица постане светла, фасаде кућа бљесну, дрвеће је резедо и све је прозрачно. У лето се крошње разгранају, направе "дебео хлад" и читава улица је тамно зелена. Током јесени лишће пожути и шетња је постане романтична. Зими, када забели, тамне гране и бео снег дају утисак сцене из руског романа.
Прочитајте још: Научници објашњавају: Зашто имамо утисак да време пролази брже што смо старији
Куће и зграде у улици посебно доприносе лепоти овог "тунела". Фрађене су почетком 20. века и права су чаролија разних стилова. Многе имају витраже, ајнфорт (врата за кола), богате украсе од кованог гвожђа, цветне орнаменте, лепе поштанске сандучиће и цвеће.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ