Најрадоснијем хришћанском празнику претходе и бројни обичаји који деци враћају осмех на лице
Бадње вече традиционално највише осмеха измами код најмлађих укућана, који имају своје посебне улоге у сакупљању слаткиша по комшилуку. Овај обичај назива се коринђање и без њега се некада се није могао замислити Божић, а да деца певањем божићних песам не честитају својим комшијама Бадње вече, а за узврат су добијали дарове.
Прочитајте још: Знате ли зашто поштоваоци Достојевског купе каранфил и изађу на трећој станици, код манастира Александар Невски?
Нажалост данас је све мање коринђаша и овај народни обичај полако изумире, посебно у градским срединама. Овај, сада за нас необичан обичај, још увек одржавају мештани у селу Александрово. Ради се о месту које се налази између Ниша и Прокупља, а населили су га у другој половини 19 века колонизовани Срби из Баната.
Прочитајте још: Знате ли зашто је манастир ЖИЧА ЦРВЕНЕ боје? Ми имамо одговор!
Деца се у сумрак окупљају у мање групе и певајући специалне песмице баш за ту прилику одлазе редом у куће својих комшија и пријатеља. На вартима их дочекују домаћини и часте их слаткишима, јабукама, шљивама, орасима.
Народни обичаји кажу да што коринђаши гласније певају, то доносе више среће дому који посећују.
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
Овај обичај има и дубљи смисао, јер се на Бадње вече пости, па клинци морају да сачекају Божић да би уживали у „плену“. Дакле, поента је – одупрети се искушењима.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ