Najradosnijem hrišćanskom prazniku prethode i brojni običaji koji deci vraćaju osmeh na lice
Badnje veče tradicionalno najviše osmeha izmami kod najmlađih ukućana, koji imaju svoje posebne uloge u sakupljanju slatkiša po komšiluku. Ovaj običaj naziva se korinđanje i bez njega se nekada se nije mogao zamisliti Božić, a da deca pevanjem božićnih pesam ne čestitaju svojim komšijama Badnje veče, a za uzvrat su dobijali darove.
Pročitajte još: Znate li zašto poštovaoci Dostojevskog kupe karanfil i izađu na trećoj stanici, kod manastira Aleksandar Nevski?
Nažalost danas je sve manje korinđaša i ovaj narodni običaj polako izumire, posebno u gradskim sredinama. Ovaj, sada za nas neobičan običaj, još uvek održavaju meštani u selu Aleksandrovo. Radi se o mestu koje se nalazi između Niša i Prokuplja, a naselili su ga u drugoj polovini 19 veka kolonizovani Srbi iz Banata.
Pročitajte još: Znate li zašto je manastir ŽIČA CRVENE boje? Mi imamo odgovor!
Deca se u sumrak okupljaju u manje grupe i pevajući specialne pesmice baš za tu priliku odlaze redom u kuće svojih komšija i prijatelja. Na vartima ih dočekuju domaćini i časte ih slatkišima, jabukama, šljivama, orasima.
Narodni običaji kažu da što korinđaši glasnije pevaju, to donose više sreće domu koji posećuju.
Pročitajte još: Pismo MASONA koje se PREPRIČAVA: Isprovociraćemo socijalnu KATAKLIZMU i otvoriti vrata LUCIFERU
Ovaj običaj ima i dublji smisao, jer se na Badnje veče posti, pa klinci moraju da sačekaju Božić da bi uživali u „plenu“. Dakle, poenta je – odupreti se iskušenjima.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU