Православни верници данас славе Божић, један од најрадоснијих српских празника
Најрадоснији православни празник, Божић којим се слави рођење Исуса Христа, са собом доноси бројне народне обичаје и традицији. Прво правило је поздрав којим се данас обраћамо породици, пријатељима, па и случајним пролазницима, "Христос се роди!".
Верује се и да би Божић требало радити све оно што вам је тешко ишло током године, јер се верује да ће нам оно што радимо на божићно јутро ићи од руке...
Прочитајте још: Знате ли зашто поштоваоци Достојевског купе каранфил и изађу на трећој станици, код манастира Александар Невски?
На данашњи дан, према народним веровањима, потребно је праштати и пружити руку помирења.
Такође, верује се и да би Божић требало радити све оно што вам је тешко ишло током године, јер се верује да ће нам оно што радимо на божићно јутро ићи од руке. Вода која се користи за прање судова у којој је мешена чесница користи се за заливање воћки, јер ће тако боље родити, или се, у градским условима, њоме залива саксијско цвеће, да лепше цвета. Тесто које остане на рукама домаћице после мешења чеснице такође се ставља на воћке, да би дале више плода.
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
У појединим крајевима Србије, остао је пагански обичај да се гата у плећку од печенице. Наиме, ако на кости која се извуче из печенице остане меса, верује се да ће година бити плодна.
Прочитајте још: Како бисте ви реаговали? Породица није могла да поверује шта види на новогодишњој јелки? (ФОТО)
У околини Ниша обичај је да се пре божићног ручка сви укућани истовремено изују, јер ће се тако пилићи истовремено изводити, жене брзо порађати, краве брзо и лако телити, овце јагњити. На југу Србије верује се да ће момци и девојке који преспавају на слами посутој за Бадње вече сањати будућег супружника.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ