Верници данас славе велики празник, којим се завршавају некрштени дани у Православљу
Српска православна црква данас слави Богојављење, празник којим с завршава период који називају некрштеним данима, од Божића до Богојављења. По народном веровању, у периоду некрштених дана лутају авети, вештице и друге немани. То је период од Христовог рођења до његовог крштења у реци Јордан.
Прочитајте још: Знате ли зашто је манастир ЖИЧА ЦРВЕНЕ боје? Ми имамо одговор!
Ноћ уочи празника, по народном веровању, отварају се небеса и на њима се указује Бог у свој својој величини. Отварање небеса и појаву Бога, по овом веровању, везује за испуњење жеље (под условом да је једина). У глуво доба, каже се: ветар престаје да дува, реке и потоци се заустављају и претварају у вино, воденице престају да раде, а цео свемир утоне у тишину.
Богојављенска ноћ је везана и за многе ритуалне радње, магијске обреде и гатања који су се у неким срединама одржале и до данас.
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
У појединим деловима Србије, девојке или жене одлазе на извор пре свитања да захвате воду, а при томе је битно да нико, или ништа пре тога узимало воду, односно да буде „неначета“. У извор или текућу воду, баца се, том приликом зрневље пшенице или кукуруза уз речи: „како иде вода, тако да код нас иде берићет“, да би се потом враћале кући са водом у коју је потопљен босиљак.
Прочитајте још: Како бисте ви реаговали? Породица није могла да поверује шта види на новогодишњој јелки? (ФОТО)
Бацање босиљка у потоке, реке и изворе је обичај који се одржава и данас у селима источне Србије, и верује се да се тако „свети вода“.
Вађење крста из воде
На Богојављење се вади крст из воде, а овај обичај, који је усвојила и црква потиче из многобожачког времена када се један од становника заједнице жртвован воденом демону, односно бивао удављен. Црква је овај прастари обичај заменила бацањем крста у воду, при чему крст симболише људску жртву.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ