Прочитајте четири арапске мудрости о томе шта не смете никада да откривате другима
Неке ствари је најбоље задржати за себе. У свакој особи има светлости и таме, и никада не знамо шта би могло да открије њихову тамну страну. Арапски мудраци су веровали да се за срећан живот мора придржавати четири основна принципа.
Не причајте о свом болу
Прича о старцу Езију илуструје овај принцип. Езио је остао сам на фарми када је његов син отишао у војску. Напорно је радио упркос боловима у леђима. Када га је комшија питао како је, Езио се пожалио на бол. Убрзо су сви сазнали за ово, а комшије су почеле да нуде да купе његову фарму за бесцење.
Нико није понудио помоћ, сви су желели да искористе његову слабост. Езио је наставио да ради у тишини, а када се његов син вратио, предао му је фарму. Езио је свом сину саветовао: „Ако те нешто боли, ћути. У супротном, прво ћеш добити сажаљење, а онда ударац тамо где те боли.”
Не говорите пријатељу оно што не бисте рекли непријатељу
Сваки човек има светлу и тамну страну. Никад се не зна када ће се тамна страна пријатеља пробудити. Ако му кажете нешто лично и он то искористи против вас, разочараћете се у њега и у себе. Боље је не делити са пријатељем оно што не бисте рекли непријатељу.
Не говори лоше о себи
Прича о старешини Окаму нас учи да ценимо своја достигнућа. Окам је пронашао воду у пустињи, али је скромно умањио своје достигнуће, приписујући успех Богу. Као резултат тога, људи су почели да сматрају његово откриће безначајним и нису водили рачуна о извору.
Ако ви не цените своја достигнућа, ни други их неће ценити. Брус Ли је рекао: „Никада не говорите лоше о себи, чак ни у шали. Речи су енергија. Променом онога што говорите о себи, променићете свој живот.”
Не буните се
Ибн Араби је рекао: „Стрпљење значи чувати душу да се не жали било коме другом осим Богу. Можете се жалити само кроз молитву. Стрпљење није пасивно прихватање невоља, већ активна унутрашња снага да се достојанствено суочимо са искушењима. Ово води ка срећи.
(Сенса)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ