Beljenje kamena postalo je deo grčke tradicije, evo i zašto
Kuće u karakterističnim belim i plavim bojama postale su prepoznatljiv simbol bajkovitih grčkih destinacija poput Mikonosa i Santorinija. Pogled na fotografije sa arhitekturom u bojama grčke zastave budi želju za uživanjem u predivnim plažama i mediteranskoj kuhinji.
A da li znate zašto su karakteristične boje čistog neba i mora odabrane za grčke ostrvske kuće? Ove boje su nastale iz praktičnih razloga. Kamen koji je bio dostupan na mestima poput Mikonosa, Parosa i Naksosa imao je jedan nedostatak - tamnu, zemljanu boju koja bi privukla sunčeve zrake i učinila život u tim kućama nepodnošljivim zbog visokih temperatura.
Kako bi se ohladili, Grci su koristili belu boju farbanjem kamena, a ovaj metod se pokazao uspešnim i postao je deo tradicije. Sredinom 20. veka, boje su takođe dobile praktičnu ulogu u zaštiti od bolesti. Grčke vlasti su zatražile farbanje kuća krečom kako bi sprečile širenje kolere.
Takođe, plava boja je postala karakteristična za grčke kuće zbog svoje dostupnosti. Ribari i pomorci su koristili ostatak boje kojom su farbali brodove za bojenje vrata i prozora kuća. Plava boja se dobijala mešavinom krečnjaka i "loulaki", sredstva za čišćenje koje je bilo lako dostupno većini ljudi kod kuće.
Tokom šezdesetih godina prošlog veka, bojenje kuća u plavo-belo postalo je zakonska obaveza na grčkim ostrvima. Verovano je da će ove prepoznatljive boje podstaći patriotizam i nacionalizam. Iako su danas propisi manje strogi, tradicija bojenja kuća u grčkim ostrvima nastavlja se zbog svoje privlačnosti turistima.
Dok lutaju Kikladima, posetioci mogu primetiti domove sa različitim bojama, ali i dalje dominiraju plava i bela, koje su postale simbol grčkih ostrva i prepoznatljive širom sveta.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU