Да би вам намирнице трајале дуже, испоштујте следећа правила
Иако је уобичајена пракса да су у вратима посуде за јаја, то ипак није најбоље место. Чувајте их у задњем делу фрижидера...
Где вам у фрижидеру стоје јаја и млечни производи? Како чувате поврће и воће? Постоје правила како исправно и делотворно складиштити намирнице, али и корисни савети за чист и уредан фрижидер. Ово су неки од њих.
Прво правило је да фрижидер никада не би требало напунити више од 75 одсто капацитета како би се омогућило струјање хладног ваздуха.
Претходно кувано месо, деликатесни производи и остаци ручка стоје на топлијој, горњој полици хладњака.
Отворено млеко избегавајте да држите у вратима јер га тако излажете топлом ваздуху приликом отварања и затварања врата, што погодује бржем кварењу. Млечни производи иду у средину, укључујући млеко. Исто важи и за јаја.
Иако је уобичајена пракса да су у вратима посуде за јаја, то ипак није најбоље место. Чувајте их у задњем делу фрижидера.
У вратима је најбоље чувати џемове и сокове. Сетите се да на начете тегле налепите налепнице са датумом отварања.
Свеже месо на дно фрижидера
Свеже месо ставите на дно фрижидера. Шта год радили, не стављајте сирово месо на исту полицу с другим групама намирница попут умака и маслаца. Ризик од унакрсне контаминације је велики.
Воће и поврће стављајте у доње фиоке. Поделите намирнице у зависности од нивоа влаге која им је потребна. Лиснатом поврћу и зачинском биљу треба више влаге како би остали свежи и хрскави, док је јабукама и авокаду, на пример, потребна ниска влажност ваздуха да би дуже трајали. Важно је и да користите кесице за чување хране како бисте одвојили намирнице и тако им продужили век трајања.
У фрижидеру би, кажу нутриционисти, требало чувати и орашасте плодове. Због велике количине незасићених масних киселина орашасти плодови су склони кварењу, те ако имате веће количине ораха или лешника, чувајте их у фрижидеру или замрзивачу.
Штедите простор на полицама уклањањем сигурносног паковања (картон, пластика) са намирница.
Користите стаклене посуде с поклопцем за намирнице које имају непријатан мирис (лук, риба).
Никада не стављајте врућу храну
На доњу полицу ставите отворену посудицу пуну соде бикарбоне јер ће апсорбовати мирисе, па ће фрижидер мирисати свежије. У ту сврху може да послужи и лимун - оцеђене половине не бацајте, већ их оставите у фрижидеру неколико дана.
Не заборавите да сваког дана обришете ручку и оквир врата, а врата оперите једном недељно. Цео фрижидер би требало добро опрати врућом водом и течношћу за прање судова једном у три месеца.
Никада не стављајте врућу храну у фрижидер.
Бонус видео:
.Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ