Кромир ољуштити, исећи и онда под текућом водом испрати вишак скроба. Обрисати га. За незаобраван помфрит решење је, према научницима, да се кромир припрема три пута - једном у кључалој води, једном у хладнијем уљу, и на крају пржити у топлом уљу.
Наиме, наглашава се да је веома битна темературу уља. Када се кромпир пржи на нижој температуре уља, пренос топлоте се одвија спорије. Није добро да уље буде превише вруће, каже научник.
"Кориштење јако врућег уља добро делује на то да помфрит постане хрскав и смеђ, али постоји опасност да унутрашњост остане жива".
Стручњаци препоручују да помфрит кувамо између пет и 10 минута док се не скува до краја. Да се не би потпуно распали комади кромира, треба додати кашику или две сирћета у воду, јер то успорава разградњу пектина и осигурава да задрже своју структуру. Затим га посушити, ставити на послужавник да одстоји у замрзивачу најмање један сат.
Иако ово може изгледати као необичан и дуготрајан корак, заправо служи у две важне сврхе - услови у замрзивачу извлаче сву додатну влагу која је можда апсорбована током кључања. Друго, како се кромпир замрзава, формирају се мали кристали леда који ће кромпиру дати "пахуљасту" унутрашњост.
Када се овај део заврши, следи пржење у дубоком уљу у релативно хладном тигању док не почне да постаје хрскав и светле боје. Затим кад се мало прохлади, ставити га у топло уље, јер на високој температури претвара желатинизовани слој у суву, хрскаву кору. Након отприлике пет минута помфрит ће бити златносмеђе боје и хрскав. На крају, посолити их и послужити.
(РТ)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ