Многи су се плашили да неће моћи да региструју аутомобил после 5. јула, јер им је украден катализатор.
Нашим возачима је, у просеку, возни парк стар 17 година, па су се плашили од ступања на снагу новог "Правилника о подели моторних и прикључних возила и техничким условима за возила у саобраћају на путевима". Правилник је донет пре три године, а примена је требала да почне 5. јула ове године.
Прочитајте још: ПРАВИ САВЕТИ! Како се користи КЛИМА У КОЛИМА: Чим стартујете аутомобил, укључите клима уређај
То би значило да ће се се са улице уклонити сва возила која емитују штетне гасове. Таквих је у Србији око 800.000 возила.
Возила без катализатора могу да се региструју још две године
Међутим, после побуне возача који возе аутомобиле који загађују ваздух, примена новог Правилника је одложена још две године. Одахнули су и власници техничких прегледа јер ни после пет година многи нису били спремни да раде по новом Правилнику.
Србијом вози најмање милион опасних возила
"Примена одредби из Правилника које се односе на кочнице, на уређаје за одвођење и регулисање издувних гасова (мерење издувне емисије, обавезност поседовања катализатора) и друге биће одложене на период од најмање две године", потврдила је Агенција за безбедност саобраћаја Србије.
Прочитајте још: Данас их зову ОПАСНОСТ на путу, а некада су се власници овог белог аута поносно ШЕПУРИЛИ
То значи да ће измене и допуне Правилника о подели моторних и прикључних возила и техничким условима за возила у саобраћају на путевима, омогућити грађанима да и даље региструју возила која загађују ваздух под непромењеним условима.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ