Грлимо једни друге када делимо срећу, тугу или као знак поздрава. Овакав гест дели планета, па је загрљај постао универзално средство комуникације.
Загрљаји смањују стрес?
Када се пријатељ или члан породице суочи са нечим болним или непријатним у свом животу, загрлите их. Научници кажу да пружање подршке другој особи додиром може смањити стрес особе која се теши. То чак може да смањи стрес и код особе која нуди загрљај, пише Хеалтхлине.
Хормон среће
Окситоцин је хемикалија у нашим телима коју научници понекад називају „хормон љубави“. То је зато што се нивои окситоцина повећавају када се грлимо, додирујемо или седимо близу неког другог. Окситоцин је повезан са срећом и смањењем стреса. Научници су открили да овај хормон снажно делује код жена. Окситоцин изазива смањење крвног притиска и хормона стреса, норепинефрина. Једно истраживање је показало да су позитивне предности окситоцина биле најјаче код жена које су имале чешће загрљаје са партнером. Жене су такође виделе позитивне ефекте окситоцина када су блиско држале своју бебу.
Прочитајте још: Шта значи изрека да је неко "БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ"? Једна од најраспрострањенијих ФРАЗА код нас се користи и у немачком језику
Стархови
Научници су открили да додир може смањити анксиозност код људи са ниским самопоштовањем. Открили су да чак и додиривање неживог предмета - у овом случају плишаног медведа - помаже у смањењу страха код људи.
Загрљаји вам помажу да комуницирате са другима
Већина људске комуникације одвија се вербално или путем израза лица, али додир је још један важан начин на који људи могу слати поруке једни другима. Грљење је веома утешна и комуникативна врста додира.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ