Na koje oblike ponašanja bi roditelji trebalo da obrate pažnju?
Detinjstvo bi trebalo da bude najbezbrižniji period u životu, ali nije uvek baš tako. Sve veći broj dece oseća anksioznost i stres, a Natali Kosta, osnivačica organizacije Power Thoughts koja se bavi mentalnim blagostanjem dece, kaže da je "život dece danas brži i zahtevniji".
Ona je napravila kviz koji može da vam pomogne da procenite nivo stresa vašeg deteta – uzmite u obzir ponašanje mališana u poslednjih nekoliko nedelja, a odgovore bodujte sa dva poena za "da", jedan bod za "ponekad" i nula za "ne".
Odgovorite na sledeća pitanja, pa saberite poene.
1. Da li vaše dete posle škole ide pravo u svoju sobu, tražeći da večera samo, u sobi i izbegava da se uključuje u porodične aktivnosti kao što je gledanje televizije?
2. Da li vaše dete postaje ljuće nego obično ako gubi dok učestvuje u sportskim ili društvenim igrama sa svojom braćom, sestrama ili drugarima?
3. Da li za vreme jela vaše dete kaže da nije gladno ili da ne voli stvari koje je ranije volelo da jede? Ili, možda gricka mnogo više nego ranije i konstantno nešto jede?
4. Da li vam dete traži pomoć za neke osnovne zadatake koje inače može samo da obavi, poput oblačenja ili seckanja hrane?
5. Ako imate starije dete, da li skroluje po društvenim mrežama mnogo više nego obično? Ili, ako je u pitanju mlađe dete i nema telefon i društvene mreže, da li češće traži da gleda snimke na Jutjubu?
6. Ako bi dete došlo u situaciju da mu je omiljena majica oprana, a treba da ide na neki rođendan, da li bi se razbesnelo više nego što je to uobičajeno za njegovo ponašanje i karakter?
7. Situacija je sledeća – dete se muči da uradi domaći zadatak, da nešto pročita ili da sastavi neku igračku kako treba. Da li sebe naziva glupim ili glupanom?
8. Da li je dete prestalo da vam priča o svojim prijateljima i o tome kako je provelo dan? Kada mu postavljate pitanja, čak i o onome što ga najviše zanima i u čemu uživa, da li dobijate jednosložne odgovore, tipa da, ne?
9. Da li vaše dete ili tinejdžer pridaje manje važne svom izgledu i brizi o sebi – ne tušira se često kao inače, ne želi da se ošisa, da pere zube?
10. Da li dete negoduje što ide u školu i pokušava da je izbegne, iako ranije nije bio takav slučaj?
11. Da li vaše dete spava više nego obično, da li mu je teško da zaspi uveče ili se budi u neuobičajeno vreme? Ako je u pitanju mlađe dete, da li je možda počelo ponovo da piški u krevet?
12. Da li se dete često žali na bol u stomaku, nozi ili na glavobolju?
13. Kada dete treba da ode kod drugara, na trening ili neko drugo mesto na koje inače voli da ide, da li vam odjednom govori da ne želi da ide bez vas?
14. Da li se dete u poslednje vreme brže ljuti na brata ili sestru, na drugare, pa čak i zbog sitnica poput uzimanje igračke koja im se sviđa ili nekog bezazlenog zadirkivanja?
15. Da li je vaše dete izgubilo interesovanje za igru i zabavu? Ne želi više da se igra igračkama ili da trči napolju i igra se loptom? Prati vas po kući umesto da se druži sa svojom braćom, sestrama?
Odgovori
Ukoliko na ovom testu beležite devet ili manje poena, to je sjajna vest – zvuči kao da je mentalno stanje vašeg deteta u savršenom redu, prenosi britanski The Sun.
Ako na kvizu imate deset ili više poena, vaš mališan se možda trenutno bori sa stresom i potrebna mu je vaša pomoć. Neki uobičajeni znaci su promena apetita, spavanje manje ili više nego inače, povlačenje od okoline. Neka od ovih ponašanja roditelji često tumače kao izbirljivost, skok u razvoju ili ga pripisuju pubertetu, a zapravo mogu da budu pokazatelji da je dete pod stresom.
U nekim slučajevima su okidači stresa očigledni – pred detetom su neki važni testovi ili zadaci, neko od bliskih ljudi je bolestan, desilo se preseljenje i promena okoline. Ako ništa od toga nije slučaj kod vas, pokušajte da razumete šta se krije iza stresa kod vašeg mališana, tj. šta je uzrok, a zatim i kako možete da mu olakšate i pomognete.
(Yumama)
BONUS VIDEO