Oglas
· · Komentari: 0

Da li je slanje deteta u ćošak štetno? Evo šta savetuju dečiji psiholozi

Da li su kazne deo vaspitanja?

1701876646_shutterstock_1780112486.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Neki veruju da je kažnjavanje na ovaj način, neefikasno jer ne uči decu boljem ponašanju. Ipak, tajm-aut je i dalje tehnika disciplinovanja za mališane koju zvanično preporučuje Američka pedijatrijska akademija (AAP).

Puno ime tajm-auta je tajm-aut do pozitivnog ponašanja. To je postupak u kome se dete nakratko izvlači iz okruženja koje potkrepljuje loše ponašanje i smešta u bezbedan prostor koji takvo ponašanje ne podržava, kako prenosi Parenting for brain.

Dečji psiholozi su izmislili, testirali i modifikovali ovu strategiju 1950-ih. Tokom 1960-ih do 1980-ih, veliki broj istraživanja je bio posvećen dokazivanju da može zaustaviti neželjeno ponašanje​.

Nažalost, adekvatna obuka ili tačne informacije nisu uvek dostupne. Većina roditelja se oslanja na druge roditelje, internet, knjige o roditeljstvu ili nagađanja. Vremenom, tajm-aut je postao i ono što nije, a uključuje neprikladne elemente koji jedva da liče na originalnu metodu.

Ispravni koraci za tajm-aut

1. Upozorite

Prvi korak je da odredite pravilo. Recite svom detetu ako izvrši neželjeno ponašanje, dobiće tajm-aut. Ali ako prestane ili izvrše željeno ponašanje, dobiće drugi ishod. Recite im da je ovo jedino upozorenje.

2. Uđite u tajm-aut

Kada se dobije upozorenje, mora se odmah desiti tajmaut ako se loše ponašanje nastavi. Jasno navedite razlog. Ne dozvolite „drugu šansu“ ili pregovore. U suprotnom, izbegavanje tajm-auta će poslužiti za pojačavanje neprikladnog ponašanja.

3. Mirno mesto za tajm-aut

Prostor za tajm-aut treba da ima malo društvenih, senzornih, materijalnih, igračaka ili pojačanja aktivnosti. Studije pokazuju da što je mesto za tajm-aut više stimulativno, to je manje efikasno​​.

4. Ostanite u tajm-autu

Ako dete odbija da ostane u zoni za tajm-aut, nežno ga vratite nazad. Možda ćete to morati da uradite nekoliko puta, ali budite dosledni i ljubazni. Možete ostati pored njih kako biste bili sigurni da će ostati tamo, ali nemojte komunicirati s njima.

Ideja je da ovo mesto bude „dosadno“ bez zabave. Ne dozvolite interakcije, aktivnosti ili materijale koji mogu postati nenamerno uzbuđenje.

5. Kratko trajanje (2-5 minuta)

Rašireno je uverenje da dužina vremena treba da se povećava sa uzrastom deteta (1 minut po godini). Međutim, postoji nedostatak doslednih dokaza koji podržavaju tu tvrdnju. Studije pokazuju da su tajm-auti od 2-5 minuta podjednako efikasni kao i duži za stariju decu 4–7.

6. Budite tihi i smireni pre puštanja na slobodu

Čak i ako je vreme isteklo, dete treba da pokaže nekoliko sekundi tihog i smirenog ponašanja pre nego što bude pušteno na slobodu.

7. Sledite originalni zahtev

Pre nego što završite tajm-aut, ponovo izdajte početnu komandu. Dete mora da sledi uputstva da prekine proceduru tajm-auta kako ne bi koristilo tajm-aut da izbegne komandu.

8. Vremena kada vaše dete nije u tajm-autu

Da bi se sprečilo sledeće neprihvatljivo ponašanje, pozitivni primer je ključan. Obratite pažnju na na dobro ponašanje. Obezbedite kućno okruženje puno bliskog odnosa roditelja i deteta, pozitivnih interakcija i zanimljivih aktivnosti. Pohvalite ih kada ih uhvatite da rade dobre stvari.

Ako dete živi u okruženju ispunjenom negativnim interakcijama ili nedostatkom naklonosti i zabavnih aktivnosti, neće biti velike razlike da li je dete stavljeno u tajm-aut ili ne, pa stoga neće biti efikasna tehnika u obeshrabrujuće loše ponašanje .

Najčešće greške u primeni

Koristite tajm-aut da kaznite

Jedna od najčešćih zloupotreba tajm-auta je fokusiranje na korišćenje iste kao kazne – neprirodna negativna posledica nametnuta detetu da bi se osećalo loše.

Tajm-aut nema za cilj da bude kazna. To je alat za modifikaciju ponašanja koji uči dete da donosi dobre odluke u ponašanju. Dete uči da donese odluku koja ima određenu posledicu. Davanje upozorenja svaki put daje detetu priliku da napravi dobar izbor.

Međutim, kada se mala deca loše ponašaju ili izazivaju dečiji bes, frustriranim roditeljima je često teško da kontrolišu svoja osećanja. Oni koriste tajm-aute iz besa da kazne.

Tajm-aut postaje kazna kada se daje ljutito, vikom, zastrašujućim tonom glasa, dugim trajanjem ili ponižavanjem, kao što je korišćenje nestašne stolice ili stajanje u ćošku za tajm aut pred celim razredom. Nijedna od ovih praksi ne uči vaše dete kako da se ponaša na odgovarajući način.

Korišćenje stolica na koju sednu kad su kažnjeni za malu decu, u cilju da posrame ili ponize dete je posebno štetno jer su stid i poniženje povezani sa većim rizikom od depresije kasnije kod adolescenata.

Nije model regulacije emocija

Mala deca uče veštine samoregulacije i samokontrole kroz posmatranje i interakcije roditelja i dece. Roditelji koji pokazuju oštre ili neprijateljske emocije kada daju tajm-aute modeliraju neregulisano ponašanje koje dete može da imitira​1​. Dakle, kada se tajm-auti koriste kao kazna, jedino što dete nauči su osećanja izolacije, odbačenosti i emocionalne disregulacije.

Odbacivanje i izolacija izazivaju bol u odnosima. U skeniranju mozga, naučnici su otkrili da kada dete doživi bol u odnosu, aktivirana područja mozga su ista područja koja se aktiviraju fizičkim bolom. Znamo da fizički napad, kao što je telesno kažnjavanje, može da povredi um u razvoju. Dakle, kada se tajm-auti koriste kao kazna, izazvani bol takođe može naškoditi mozgu u razvoju.

Recite detetu da razmisli o svojoj grešci

Dati tajm-aut takođe ne znači dati detetu vremena da „razmisli“ ili „razmisli o tome šta je uradilo“.

Nijedno malo dete nikada ne izađu iz tajm-auta pokajano ili se zavetuju da se nikada više neće loše ponašati.

Umesto toga, verovatno će više negodovati i biti odlučnije da izbegne da budu uhvaćeno sledeći put ili da se osvete osobi koja ih je dovela u nevolju.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas