Da li je moguće da neko prestane da voli svog dragog/dragu, sa kojim je proživeo toliko toga lepog i ružnog? Šta se promenilo i zbog čega?
Prvi, najčešći, pa samim tim i najlogičniji, odgovor je da je "našao drugu". A šta ako to nije slučaj?
Šta da se radi ako jedan od partnera u vezi prestane da voli, kao i šta najčešće prvo oboje osete prilikom te spoznaje, objašnjava nam dr Lidija Vasiljević, psihološkinja i psihoterapeutkinja:
Pročitajte još: Ko se VOLI taj se LJUBI, a ko se redovno LJUBI - u životu mu se desi OVO!
- Nijedan odnos nema garanciju. NJegov tok, trajanje i kvalitet zavise od mnogo različitih stvari. Ukoliko neko od partnera prestane da voli onog drugog, a taj drugi i dalje oseća emocije, naravno da je u najavi emocionalni brodolom, dinamika koja zahteva razgovor, suočavanje, donošenje odluka - objašnjava psihoterapeutkinja.
Većini se vrate stari strahovi, osećaj samoće.
Većina ljudi oseti strah pri pomisli da će biti "ostavljeni" ili ponovo sami. Kod nekih to može da reaktivira neke od ranijih strahova, gubitaka, da ih vrati u životne faze u kojima su se slično osećali.
Ostavljeni često osećaju fizički bol Foto: Depozit
- Čak i naše telo pamti, tako da će neke osobe odreagovati somatizacijom, raznim simptomima koji su telesne prirode, a zapravo time izbegavaju suočavanje sa istinom. Ne beže svi od spoznaja, neki se suočavaju i traže da se stvari raščiste, spremni su da čuju istinu, odboluju i nastave dalje, ali takvih je manje - ističe dr Vasiljević.
Pročitajte još: GOVOR TELA nas otkriva: Ovo su zanci da je vaša VEZA u KRIZI
Koliko zajednička deca ili planiranje potomstva mogu da pomognu u tome?
Ne ucenjujte nikada partnera decom!
- Nisam pristalica teze da su deca lepak za odnos. To, pre svega, nije fer prema deci. NJihov zadatak još prenatalno postaje da rešavaju probleme roditelja i da se potrude da ih zadrže u odnosu. Takva deca često postaju male diplomate, mirotvorci, terapeuti svojih roditelja, s velikim strahom da će se sve raspasti ako se udalje i žive svoje živote, jednom kad odrastu - naglašava dr Vasiljević.
Da li je važnije šta drugi misle o vama?
U našoj sredini se mišljenju drugih pridaje previše pažnje. Vrlo često se dešava da se pridaje i više pažnje slici koju želimo da ostavimo pred drugima nego o samoj realnosti.
Pročitajte još: Da li je ON PRAVI? Odgovorite na OVIH 10 pitanja i ODMAH ćete znati
Sasvim je legitimno posavetovati se s prijateljima i porodicom, ali zadržati u odnosu na to zdrave granice, dozu skepse. Mnogo je bolje potražiti pomoć psihoterapeuta, jer je njihov posao da budu neutralni, da nam pomognu da razumemo svoje stanje i odluke - zaključuje dr Vasiljević.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU