Svaki deo drena je jestiv i dobar za zdravlje. Bilo da je reč o plodu, listu, kori, cvetu, svežim ili osušenim košticama.
U Italiji i Francsukoj plod drena se koristi za proizvodnju vina i želea, a nezreli plodovi konzerviraju se u slanoj vodi poput maslina.
Dren je vrlo delotvoran u ublažavanju upale grla, malokrvnosti, bolesti bubrega, dijareje, hemoroida, a pomaže i u zaceljivanju rana.
U značajnim količinama delovi drena sadrže tanin, pektin i brojne organske kiseline, kao i mnoštvo vitamina, a na prvom mestu vitamin C, kog ima više nego pomorandža u istoj količini.
Ruski naučnici su ustanovili da kora stabla i listovi drena deluju protiv mikroba. Mesnati deo ploda i ulje iz semenki mogu se koristiti za regeneraciju kože i sluzokože.
Redovno konzumiranje drenjina poboljšava rad bubrega i jetre, a normalan rad jetre važan je za eliminisanje toksina iz organizma. Normalan rad bubrega je takođe važan za izbacivanje toksina putem urina.
Drenjina, plod drena, obiluje mineralima kao što su cink, kalijum, bakar, magnezijum, natrijum i gvožđe. Svi ovi minerali veoma su bitni za jačanje imuniteta, te bi zbog toga trebalo da jedete ove plodove kada je sezona prehlada.
S obzirom na to da pomažu boljem radu bubrega, drenjine sprečavaju zadržavanje vode u organizmu, a samim tim i doprinose smanjenju visokog krvnog pritiska.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU