Nezaobilazna zimska namirnica je i nar. Smatra se simbolom plodnosti i izobilja. Nar smanjuje šećer u krvi.
Preporučuje se da ga jedu i deca, trudnice i starije osobe, jer blagotvorno deluje na organe za varenje i smiruje grčeve u stomaku i proliv. Istovremeno povoljno deluje na srce, kosti i nerve.
Pročitajte još: Da li imate STOMAČIĆ ili BOKOVE? Višak kilograma najavljuje bolest
Semenke nara bogate su polifenolnim jedinjenjima koja imaju jaku antioksidativnu ulogu tako da štite od delovanja slobodnih radikala.
Prema nekim studijama plod nara ima tri puta veću antioksidativnu aktivnost od crnog vina i zelenog čaja. Čaj od kore koristi se kao lek protiv proliva i crevnih parazita.
Ko pije sok od nara ima manje šanse da oboli od arteroskleroze.
Za one koji iz crvenih bobica nacede sok i redovno ga piju, umanjuju verovatnoću da obole od ateroskleroze, smanjuju povišen krvni pritisak i pomažu u smanjenju apsorpcije šećera što je važno kod dijabetičara. Smatra se da sok od nara pomaže i muškarcima koji imaju problema sa potencijom. Nar je značajan i za jačanje imuniteta, a samim tim i za prevenciju brojnih bolesti. Najbolje je da se u sok od nara ne dodaje šećer.
Pročitajte još: Vreme je za nove odluke: GODINU ZAPOČNITE VEŽBAMA sa trenerom Marijom (VIDEO)
Od koštica nara se pravi i ulje i koristi u preparatima za oralnu primenu ili u kozmetičkim preparatima za negu kože. Ulje nara sadrži masnu punicinsku kiselinu koja deluje protivupalno i antitumorski.
Od koštica nara se prave ulje i preparati koji su savršeni za negu kože.
Zato preparati na bazi nara hidriraju kožu koja je suva i ispucala, a umornoj koži vraćaju sjaj i elastičnost. Upravo ga bogatstvo antioksidanata čini važnim u borbi protiv starenja. Svakodnevnim konzumiranjem nara nokti postaju čvršći, koža i kosa sjajnije.
Pročitajte još: Muškarci, problem ĆELAVOSTI je rešen! Naučnici su pronašli LEK
Prema nekim naučnicima nar može da pomogne i u očuvanju dobrih sposobnosti rasuđivanja, tako što usporava nakupljanje beta-amiloidnih proteina čije je nakupljanje karakteristično za Alchajmerovu bolest.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU