Specijalistkinja dermatologije dr Jovana Majstorović otklanja sve nedoumice
Sezona sunčanja je uveliko u toku. Da ne biste izgoreli na suncu, a ponovo dobili boju pratite sledeće savete doktorke Jovane Majstorović koja je razrešila sve nedoumice u Jutarnjem programu na TV Prva.
"Jedna od najvećih zabluda je da ne može da se izgori kad je napolju oblačno. Mi možemo da izgorimo uvek i to je ono što je važno da ljudi znaju jer zraci koji izazivaju opekotine, to su UVA zraci, oni prodiru i kroz oblake, ali i kroz naša stakla, tako da možemo da izgorimo u kolima. Zato je važno zaštiti se na pravi način, to je i garderoba, ali i zaštitne kreme i voditi računa da do opekotina ne dođe", rekla je doktorka.
Ona savetuje redovne preglede kada je koža u pitanju. Međutim, postoje slučajevi u kojima se odmah morate obratiti lekaru.
"Ako se nešto pojavi novo, mada moramo da pomenemo i da karcinomi mogu da nastanu i na starim mladežima, ali mogu da nastanu i na potpuno neizmenjenoj koži. To znači da ako primetite bilo kakvu promenu u obliku boje, veličine postojećih promena ili neku novu promenu koja raste, važno je da se onda javite lekaru i pre tih rutinskih pregleda. Pegice i različite flekice, sve su to znaci oštećenja od sunca, promene u boji odnosno pigmentaciji, ali i prve bore ranije nego što očekujemo da se pojavljuju. Zatim različiti ton kože, ali i promene u vidu starosti".
Pročitajte još: Zanimljivo istraživanje koje pokazuje zašto ne bi trebalo da postavljate SLIKE SA LETOVANJA: Nije samo zbog lopova
Obavezno koristite krenu za sunčanje. Iako možda imate veliku želju da pocrnite, nemojte se pržiti na suncu po svaku cenu.
"Mi često čujemo ’želim da pocrnim’, ali to su sad već druga pitanja, naš stav je da crna koža pati i da treba ostati što belji, tako da je savet da se sačuvate koliko je moguće. Kremu za sunčanje moramo naneti 15-20 minuta pre izlaska napolje i nakon toga važno je da ponavljamo nakon svakog vlaženja kože ili nakon dva sata".
Ukoliko vam se desi da izgorite, nemojte korititi sastojke iz kuhinje jer na taj način može doći do upale.
"Ne savetujemo da kuhinjske sastojke stavljate na kožu jer vrlo često dođe do upala, bakterijskih infekcija, imali smo u praksi svašta, od paste za zube, ugrejanog margarina, putera, ulja, šećera, napravi se dodatna iritacija kože koja je već oštećena. Ono što je jako važno je da se sklonite sa sunca ukoliko imate opekotine ili osetite da vam gori koža. Druga stvar je ili staviti hladne obloge ili se istuširati ukoliko je veća površina kože što hladnijom vodom. Trebalo bi nekih desetak do 15 minuta da stoji ta hladna obloga na koži i ukoliko se nešto koristi od mazanja, važno je da to budu kreme koje su za regeneraciju kože, koje nemaju puno parfema, mirisa, boje", poručila je doktorka.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU