Tokom leta su "u akciji" različiti nasrtljivi insekti koji mogu da izazovu ozbiljne zdravstvene probleme.
Koji su insekti najagresivniji, do čega njihovi ujedi mogu da dovedu i koja je najefikasnija odbrana, objašnjava dermatolog primarijus dr Aleksandar Adamović iz Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu.
Pročitajte još: Nije ŠALA! Možda ste ALERGIČNI na HRANU, a da toga niste ni svesni
Svi insekti su agresivni i svi napadaju. U našem podneblju najčešće ujedaju komarci, pčele, ose, stršljeni, pauci... Svaki njihov ubod izaziva lokalnu bolnu reakciju na koži, koja je praćena crvenilom, svrabom, toplotom na mestu uboda, blagim do umerenim otokom.
Plikove ne smete češati, jer će doći do infekcije.
- Otok ponekad može da bude u prečniku i deset santimetara i da se ne povuče ni posle 24 časa, a nekada se javljaju i plikovi napunjeni limfnom tečnošću, koji su pogodna mesta za nastanak infekcije kaže dr Adamović.
Ne smete se češati, jer češanjem plik može da pukne i stvori pogodnu podlogu za razvoj bakterija. Češanjem se infekcija rasejava sa jednog na drugo mesto, što posledično zahteva lečenje.
Ako oteknu usne i nepce - brzo kod lekara!
- Ukoliko se javi crvenilo u vidu pečata po čitavom telu, tok mekih tkiva, jezika, grla, ždrela, a posebno opasni mogu da budu otoci usana, nepca i disajnih puteva, kao što su ždrelo, dušnik i larinks, odnosno grkljan - ističe dr Adamović.
Uz ove simptome obično se javlja mučnina, povraćanje, pad krvnog pritiska, što na kraju može da dovede i do gušenja, ukoliko se na vreme ne primeni odgovarajuća terapija. Ovakvi simptomi mogu da se jave i kod osoba koje nisu sklone alergijama!
Nema mnogo vremena za injekciju, tražite pomoć!
- Budući je veoma kratko vreme za intervenciju, a ujedi mogu da se dogode bilo gde, osobe koje znaju za sklonost alergijskim reakcijama znaju same sebi da daju injekciju adrenalina u prvom momentu, ali nikako ne treba da čekaju da do reakcije dođe, već injekciju treba da ubrizgaju čim se ujed dogodi - napominje doktor Adamović.
Beli luk, lavanda, žalfija, eukaliptus ih nerviraju!
Deci starijoj od dve godine koja su na ujede posebno osetljiva, nekoliko dana se daju i histaminici u vidu sirupa, radi smanjivanja svraba i otoka.
Pročitajte još: ŠTUCANJE može biti ZNAK! Evo kada treba da se zabrinete i odete kod lekara
Repelenti mirisom teraju insekte, a najviše komarce. Preporučuju se i različita eterična ulja sa jakim mirisima, kao što je ulje eukaliptusa, žalfije, mente, lavande... Koža može da se zaštiti i mazanjem mešavinom napravljenom u šolji vode u koju je ukapano pet kapi ulja nara. Beli luk unet ishranom, cink i vitamin B takođe odbijaju insekte.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU