Japanska likovna umetnica i književnica. Tokom karijere je radila kroz različite medije, kao što su slikarstvo, kolaž, performansi i instalacije; a svi oni izražavaju njen interes za psihodelične boje, ponavljanja i matrice
Jajoi Kusama je japanska konceptualna umetnica i književnica, jedna od prvih avangardnih umetnica. Ima 93 godine i dalje stvara.
Kusama je rođena u japanskom gradu Nagano u imućnoj porodici koja ju je uspešno zaštitila od užasa Drugog svetskog rata, istovremeno je zarobivši u vrtlog porodične drame iz koga se, kako tvrdi, nikada nije potpunosti izvukla.
Kusamina okrutna majka i neverni otac, te njihov klimavi brak činili su više nego disfunkcionalnu porodičnu jedinku koja joj nije posvećivala previše vremena, dosledno joj uskraćujući podršku u kreativnim aspiracijama.
Majka je bila naročito protiv njenog umetničkog rada, insistirajući da poštuje društvene konvencije i teži dobroj udaji i tradicionalnijem putu. Uprkos tome, ona će početi sa slikanjem u desetoj godini života, nakon što prvi put doživi vizuelne i auditorne halucinacije koje će je zauvek pratiti.
Već 40 godina živi u mentalnoj ustanovi. Jajoi boluje od šizofrenije i aseksualnog je opredeljenja. Kada je bila dete ušla je u sobu svojih roditelja dok je njen otac imao odnose sa ljubavnicom. To joj je ostala trauma i zbog toga nema odnose.
Jedno vreme je živela u Americi, ali nije bila prihvaćena. Nakon povratka u Japan su krenule izražene halucinacije zbog čega se sama prijavila u duševnu bolnicu. Ironično, ali tek tada počinje da zarađuje od svojih radova. NJeni radovi su bogati različitim bojama.
Pročitajte još: "Teško je upoznati ljubav svog života": Devojka je odlučila da PUŠTA BRADU i za to ima SNAŽAN razlog (FOTO)
Ona je 2014. godine proglašena za najpopularniju umetnicu na svetu. I njeni radovi su bili izloženi u MOMA u Njujorku, 50 godina nakon neuspeha i razočarenja, ali je poživela dovoljno da to doživi.
Ponekad smatrana matrijarhom savremene umetnosti, ona je savršen primer stvaraoca koji prkosi društvenim i umetničkim konvencijama, stalno propitujući status kvo i izazivajući posmatrača, neumorno balansirajući umetnički integritet i kreativnost sa komercijalnim uspehom i kulturnom relevantnošću.
BONUS VIDEO: