Da li ste se ikada osećali anksiozno u potišteno, a da ne znate zbog čega?
Vaš nervni sistem prima toliko signala svake sekunde u danu, od kojih mnogih možda niste ni svesni dok ne nastave da se gomilaju. Recimo, nešto tako jednostavno, kao što je položaj sedenja može da ima dubok uticaj na vaše raspoloženje.
Terapeuta i trener pokreta Aron Aleksander objašnjava kako male stvari mogu pozitivno da utičnu na pormenu našeg raspoloženja.
Pročitajte još: Ne znate koju boju novčanika da izaberete? Evo zbog čega crvenu treba da zaobiđemo
Pravo držanje
Ne samo da um može da utiče na telo već telo može da utiče i na um. Položaj tela može u potpunosti da utiče na vaše raspoloženje.
- Ramena uvučena, prednji položaj glave... to je struktura koja je depresivna u bukvalnom smislu. Vi bukvalno vučete svoje telo nadole. Ako je to način na koji se krećete u danu, to vam šalje mnogo informacija. To je koncept koji se zove posturalna povratna informacija: način na koji pristupate svetu svojom fizičkom formom može da oblikuje način na koji se osećate. Yamislite kako želite da se nalaze vaša ramena, kičma, bokovi, kolena. Da li se osećaju ukočeno? Da li se osećaju kruto? Da li se osećaju jako? Da li se osećaju stabilno? - objašnjava Aleksander, piše Mind Body Green.
Slušajte pucketanje vatre
- Pucketanje vatre je dugo bio pokazatelj autonomnom nervnom sistemu čoveka da je bezbedan. Zaštićeni ste, toplo vam je - kaže terapeut.
Virtuelne vatre funkcionišu jednako dobro!
Pročitajte još: Napravite sami SREDSTVO PROTIV KOMARACA: Ubacite OVE SASTOJKE u vodu i uživajte u letu (RECEPT)
Pogled
Baš kao što pognuto držanje tela može da stvori loše raspoloženje, pogled na dole takođe može negativno da utiče na vas.
Vaše očno tkivo je u suštini nastavak vašeg centralnog nervnog sistema. Gledanje dole takođe može da smanji vašu energiju, jer signalizira vašem autonomnom nervnom sistemu da je „vreme da se naspavate. S druge strane, gledanje nagore pojačava čula. To šalje signal da je vreme da se probudimo - ističe Aleksander.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU