Neprekidan boravak ispred ekrana, televizora i telefona umara vaše oči, ali i preti za trajno uništavanje rožnjače
Naprezanje očiju uzrokovano je dugim periodima aktivnosti koji uključuju fokusiranje očiju, poput gledanja mobilnih uređaja i ekrana računara, čitanja knjiga, vožnje ili gledanja televizije.
Pročitajte još: Najnovije istraživanje pokazalo da će do 2050. više od četiri milijarde ljudi imati prekomernu telesnu težinu
Šta uzrokuje naprezanje očiju?
Kada gledamo nešto izbliza, kao što je ekran računara ili mobilni telefon, sočivo oka se prirodno skuplja. Ako duže vreme gledate u ekran, sočivo nema priliku da se opusti, što može dovesti do zamora očiju.
Pročitajte još: Ne bacajte pare! Napravite sami BOMBONE PROTIV KAŠALJA (VIDEO)
Ovaj zamor očiju je takođe posledica smanjenog treptanja. Treptanje je odgovorno za preraspodelu i dopunu suznog sloja koji zaglađuje površinu preko rožnjače i pomaže u izoštravanju vida. Bez treptanja tokom dužeg gledanja, površina oka je više izložena vazduhu i isparavanju. Ovo stvara rupe u suznom filmu i dovodi do nepravilnosti na površini rožnjače, što rezultira zamućenim vidom i nastankom problema.
Pročitajte još: Vežbe koje čuvaju vitalnost i vraćaju energiju
Brzina čitanja se smanjuje jer ne vidite dobro, što zahteva produženo čitanje i vizuelni zamor - započinjanje ciklusa ponovo.
Simptomi naprezanja očiju mogu uključivati:
- Crvene, suzne, nadražene oči
- Umorni, bolni ili teški kapci
- Zamagljen vid i problemi sa fokusiranjem
- Blaga glavobolja
- Grčevi mišića oka ili kapaka
- Nemogućnost držanja očiju otvorenih