Oglas
· · Komentari: 0
GASTRONOMIJA

Petkom u Sremskoj Mitrovici svi jedu RIMSKI HLEB, šta mislite zašto? (FOTO)

Rimljani su znali za nekoliko vrsta hleba, uglavnom od kiselog testa i jeo se svakodnevno, pa otud i naziv "hleba i igara", kao dve najbitnije stvari u životu

IMG_20200221_133822-01.jpeg
Foto: A. M.
Oglas

Rimski car Probus je zasadio prvi čokot grožđa na Fruškoj gori i naučio Sremce da prave vino. Kada se tome doda i receptura za hleb - dobija se hedonističko uživanje blisko nekadašnjim Rimljanima.

Rimski hleb samo petkom u Sremskoj Mitrovici pravi Apelina pekara, ali može da se jede i u posebnim prilikama, kao što je Vinski park (prva subota u julu) ili tokom trodnevnog festivala Carski Sirmijum (poslednji vikend u avgustu).

Pročitajte još: Cvijeta je bila u Dolini SMRTI iz koje se mnogi nisu VRATILI, a pročitajte kako je ona USPELA

Prava đakonija
Hlebu se dodaju maslinovo ulje, sok od grožđa, kozji sir, med i kim zahvaljujući čemu je ukusan i može da se jede bez ikakvih namaza.
Može uz jelo ili sa namazom
Foto: A. M.

Ovaj hleb je napravljen prema recepturi nekoliko rismkih hlebova od kiselog testa. Najčešće je pravljen u okruglom ili četvrtastom obliku sa linijama, poput kriški, kako bi se lakše lomio. Izuzetno je bogatog ukusa, jer se pravi od brašna čije se zrno melje kamenom.

Hleb može da se kupi samo petkom i košta 200 dinara

Sremska Mitrovica obiluje turističkim atrakcijama, a jedna od najvećih je lokalitet Sirmijum, jer ovaj grad je nastanjen u kontinuitetu 7.000 godinama.  Najbolji način da se upozna ovaj kraj Srbije je tura Putevima vina koja počinje u Sirmijumu i nastavlja do vinograda i vinarija, a uključuje kompletno putovanje kroz vreme koje ima i miris i ukus.

Pročitajte još: U carskoj Rusiji važio je za IZUZETAN LEK, a izlečio je Čehova i Tolstoja - sada ga možete spremiti sami kod kuće

Jedna od najzanimljivijih modernih atrakcija je spomenik Mangulica i pulin, ukusno prase i njen čuvar. Stvorena je i tradicija da se mladenci slikaju sa njima, pa mlada zajaše mangulicu, a mladoženja pulina, kao simbol plodnosti i vernosti.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas