Bilo da je reč o vojnoj, policijskoj, civilnoj ili upotrebi od strane terorista, borba protiv dronova poslednjih nekoliko godina doživljava pravi procvat...
Upotreba dronova u vojne i civilne svrhe je minijaturizacijom i drastičnim padom cene ovih sredstava, dovela do potpuno novih mogućnosti. Više različitih načina upotrebe se “preslikava” sa bespilotnih letelica, a to su: izviđanje, kontrola kritičnih pravaca i artiljerijske paljbe, državne granice i borbena upotreba ubojnim sredstvima.
Pročitajte još: Ovde suncobran i ležaljke NE PLAĆATE, hrane ima KOLIKO ŽELITE, a za decu je sve BESPLATNO (FOTO)
Pretnja od terorizma
REX-1 se u velikoj meri razlikuje od tradicionalnog spoljašnjeg izgleda ruskih pušaka, foto: Koncern Kalašnjikov
Špijunski dronovi, dronovi u blizini aerodroma koji mogu biti usisani u mlazne motore putničkih aviona, “samoubilački” dronovi opremljeni ubojnim sredstvima, sa jednostavnim daljinskim upaljačem mogu predstavljati veliku opasnost po bezbednost velikog broja ljudi širom sveta. NJihova niska cena i relativna bezbednost operatera, kao i dostupnost i mogućnost njihove adaptacije, daju široke mogućnosti i obećavaju danas, možda i najopasniju pretnju od terorizma.
Pročitajte još: Naoružavanje VS modularnom jurišnom puškom domaće proizvodnje (VIDEO)
Borba protiv dronova je prioritet u mnogim sferama angažovanja bezbednosnih službi, pa čak i civilnih korisnika. Zato je razumljivo da su se u cilju stvaranja upotrebljivog sredstva za borbu protiv dronova angažovale mnogobrojne kompanije, pa čak i privatni izumitelji, a ideje koje su se pojavile obuhvataju nekoliko pravaca.
Prvi i najstariji je stvaranje fiksnih elektromagnetnih ometača, strateški raspoređenih oko pozicije koja treba da se zaštiti. Drugi, svakako kompaktniji, s obzirom na usmereno dejstvo ometanja je kreiranje svojevrsne puške, koja, naravno, ne ispaljuje projektil kao bojeva puška, već usmereno elektromagnetno zračenje koje dejstvuje na sam dron i njegovu komunikaciju.
Iskorak čuvenog “Kalašnjikova”
Pojavili su se i uređaji koji ispaljuju neki vid mehaničkog uređaja za “hvatanje” dronova, kao što je mreža. Ova poslednja sredstva su, takođe, u vidu pušaka ili čak ovećih baterijskih lampi, lako prenosivih na opasaču snaga reda. Konačno, možda najzanimljiviji koncept su anti-dronovski dronovi, odnosno lovački dronovi. Pojedini primeri su: Drone Killer 6 ometač, Droneshield i “puška” REX-1, Skywall i Drone Defence lanseri mreža za hvatanje dronova, Excipio Net lovački dron...
Predstavljanje oružja, foto: Koncern Kalašnjikov
U svakom slučaju, očekuje nas zanimljiva budućnost vezano za borbu protiv dronova. Na ovim sredstvima mnogi već uveliko rade, a tu je, svakako, i jedan od najpoznatijih svetskih proizvođača pušaka, koncern “Kalašnjikov” sa svojom puškom REX-1.
Zaustavljanje signala
REX-1 predstavlja elektromagnetnu pušku, koja ima mogućnost da ometa GSM, GPS, GLONASS, Galileo i druge komunikacione sisteme koje koriste dronovi. Obezbeđen je značajan stepen minijaturizacije, kao i modularnost. Minijaturizacija je obezbeđena usmerenošću dejstva ometanja, tako da operater mora precizno da “uhvati” dron u snop emitovan s puške. Modularnost, s druge strane, obezbeđuje mogućnost brze zamene, kako bi se deo koji je otkazao ili se ispraznio zamenio drugim.
Po gabaritima REX-1 se ne razlikuje mnogo od “pravih” pušaka, foto: Koncern Kalašnjikov
Vreme koje je strelcu na raspolaganju iznosi četiri sata, a isto toliko je potrebno da se baterije napune iz standardne mreže napona 220 V. Takođe, moguće je pušku priključiti na dodatnu bateriju kojom se obezbeđuje kontinualno dejstvo. Pri dejstvu na dron dolazi do prekidanja komunikacije sa operaterom.
Protiv daljinski upravljanih bombi
Dronovi se u tom slučaju ili automatski vraćaju na početnu poziciju ili padaju na tlo. Upotreba REX-1 nije ograničena samo na dejstvo protiv dronova, već i za zaustavljanje signala kojim se daljinski, bežično, aktiviraju improvizovana eksplozivna sredstva. Takođe, moguće je u radijusu od 1 km od signala isključiti sve vaj-faj, LTE i 3G, 4G signale.
Kontra mere
REX-1 emituje usmereno elektromagnetno zračenje koje dejstvuje na sam dron i njegovu komunikaciju, foto: Koncern Kalašnjikov
Predviđena cena od oko 5.000 američkih dolara i nije prevelika, ako se uzme u obzir njen širok spektar dejstva. Pored snaga reda, očekuje se da će nešto “osiromašena” verzija puške biti dostupna i civilnom tržitu. Po svemu sudeći, uz performanse ove “puške”, otvoriće se Pandorina kutija u više oblasti. Ukoliko će sve biti kao što se tvrdi, ostaje pitanje za šta će biti sposobna slična sredstva postavljena na terenska vozila ili letelice, odnosno brodove.
Pročitajte još: Dileme oko pravilne upotrebe
Ne treba sumnjati da će se, slično kao na polju elektronskih protivmera i protiv-protivmera, na primer, kod aviona, pojaviti i sredstvo protiv ovakvih pušaka.
Prof. dr Sebastian BALOŠ
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU