Slonovi sve više dolaze u sukob sa farmerima u Keniji.
Najbolji način da uplašite slona nije miš! Kako masajski farmeri u Keniji saznaju, efikasnije je držati pčele. Pčelinjaci nanizani uz obodnu ogradu jednostavno su jeftino rešenje problema pljačke od strane slonova.
Koža kod životinja je osetljivija od ljudske, pa je ubod pčela dovoljan da zaštiti farmere. Zbog toga meštani Šompole boje svoje košnice u žuto kako bi se istakli. Istraživanjem iz 2019. godine utvrđeno je da u Šompolu, u dolini Velike pukotine, ima 350 slonova, a oko 250 njih pripada jednoj proširenoj porodici.
Pročitajte još: Kako je sin poklonom rasplakao oca: Video obilazi svet (VIDEO)
Slonovi su možda najvažnije životinje na afričkim travnjacima u savani jer oni fizički oblikuju pejzaž - otvaraju šume, urezuju staze i stvaraju staništa za brojne manje životinje i ptice.
Pročitajte još: DANAS JE SVETI STEFAN: Bio je prvi mučenik koji je stradao za Gospoda! Evo zašto je još ovaj praznik VAŽAN ZA SRBE
Provedu 12-18 sati dnevno jedući ili tražeći hranu, a dnevno treba da pojedu do 150 kg vegetacije. Takođe treba da piju do 50 litara vode dnevno. Ovo ih sve više dovodi u sukob sa poljoprivrednicima.
- Sa smanjenjem staništa divljih životinja i pogoršanjem suše, slonovi se takmiče sa ljudima za oskudnu hranu i vodu - kaže dr Dženi Kazin iz Svetskog fonda za prirodu. Jedno od rešenja VVF-UK je da se životinje stave sa ogrlicama za praćenje. - Znanje kuda slonovi putuju omogućava nam da usredsredimo svoje napore - kaže dr Kazins. Takođe, omogućava dobrotvornim organizacijama da upoznaju pojedine životinje - i da identifikuju one koji prave probleme.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU