Giros košta tri, a čuvena grčka frape kafa dva evra, što je sasvim dovoljno da turista provede dan uživajući na egejskom suncu
Deset evra dnevno može da bude dovoljno turisti koji zna gde treba jesti i šta raditi u Grčkoj. Giros u Grčkoj košta od dva do 2,5 evra i za taj novac se može pojesti u Solunu, na Halkidikiju, Rodosu, ali i na Mikonosu. Tajna je u tome što ga treba jesti s nogu, a ne za stolom u kafani.
Pročitajte još: Svi ste čuli za ružičaste plaže, a u Evropi postoje samo ČETIRI: Zbog njihove boje se vodi prava polemika (FOTO)
Giros porcija, koja podrazumeva pomfrit i sto u restoranu, naplaćuje se pet evra,a za taj novac može da se pojede i roštilj, kao i pica ili salata.
Isto važi i za suvlaki i ostalu brzu grčku hranu poput punjenih pita sa mlevenim mesom ili spanaćem, a koje koštaju po dva evra. Toliko su i sendviči, pa i parče pice. Međutim, pijace su pravi raj za dobru i jeftinu hranu, a voće se prodaje očišćeno i na porcije. Palačinke mogu da se nađu i za 1,5 evro, kao i sladoled.
Najveći trošak je kafa koja može da bude i četiri evra
Nažalost, najveći trošak u Grčkoj je kafa, naročito nes (koju zovu "frape"), jer može da košta i četiri evra! Na plaži se isplati popiti ovakvu kafu, jer su u cenu uključeni i ležaljke i suncobran.
I ulaz u mnoge muzeje je besplatan, a turisti koji se zateknu u Solunu treba da pogledaju Galerijevu Rotondu, koja je pretvorena u crkvu, pa u džamiju a sada je muzej. Besplatan je i ulaz u crkve, a mnoge imaju stepenike koje vode do galerija iz antičkog vremena.
Prve nedelje u mesecu ulaz u sve (osim privatnih) muzeje je bespaltan.
Ulaznice u većinu grčkih muzeja su šest evra, a prve nedelje u mesecu ulaz je besplatan. Ovo važi i za najveće i najbolje muzeje Grčke.
Ulaznice za Koncertnu dvoranu u Solunu koštaju pet evra. Malo je skuplje otići brodom iz Soluna do Halkidikija, jer ovakav izlet košta 10 evra, ali su autobuske karte 1,5 evro do Agija Trijade, najbliže plaže.
Gradski prevoz je 1,5 evro, a oko dva evra je i međugradski po ostrvima.
U Atini se lep pogled na Akropolj pruža sa brda Likabetus koje je visoko 300 metara, a osim mišića, ne košta ni dinar. Možda je lakše popeti se na brdo Filopapos, sa kojeg se pruža još lepši pogled, a u čijem podnožju se može videti i Sokratova tamnica. Ulaz na Akropolj i muzej je pet evra.
Pročitajte još: Više od milion Srba lane letovalo je u Grčkoj, a evo šta je najnoviji HIT u ovoj zemlji
Jedan od najlepših parkova Evrope nalazi se u Atini. Park je osmislio nemački arhitekta Fridrih Gartner 1836. godine za kraljicu Amaliju, a nalazi se pored Parlamenta gde je posmatranje smene straže takođe besplatno.
Poseta stadionu na kojem su održane prve olimpijske igre je besplatan, a nalazi se u produžetku kraljevske bašte. I šetnja po kvartu Anafiotika je besplatna i izuzetno zanimljiva, jer su kuće u stilu Kiklada, a u njima žive potomci gradilja doseljenih sa ostrva. Besplatan je i ulaz u Nihajrhos, kulturni centar koji se nalazi na putu ka Pireju.
...still, there is #Coffee pic.twitter.com/q7ViXJo597
— Johnny (G) Scott ™ (@CorOfTheSUN) March 17, 2020