Za pripremu pomfrita potrebni su vam samo krompir, ulje i so, a da li znate u čemu je tajna njegovog savršenog hrskavog ukusa?
Za početak treba odabrati odgovarajuću sortu krompira, zlatni, odnosno žuti jer će se beli brzo osušiti. Pre nego što ga stavite u duboku i široku posudu, koju ste dopola napunili uljem, krompir treba da bude mokar kako bi se postigla neodoljiva hrskavost.
Pročitajte još: Nemate vagu u kuhinji? Nema problema, postoji drugi način da izmerite šta želite
Dok se peče, mešajte ga na nekoliko minuta (prvih 20 minuta). Kada počne da pliva u ulju, po površini, znači da je skoro gotovo. Čim dobije zlatno smeđu boju, izvadite pomfrit iz ulja i stavite ga u tanjir koji ste obložili papirnim ubrusom kako bi upio višak masnoće.
Vatra u ustima
Osobe koje jedu ljutu hranu žive duže, pokazalo je jedno istraživanje, ali kao ugasiti “vatru” u ustima kada preterate sa konzumiranjem ljutih paprika? Krivac za to je kapsaicin, sastojak ljutih papričica koji je izuzetno zdrav, ali ponekad i nepodnošljiv.
Mleko, sir i med pomažu, a krompir, hleb i pirinač odmažu.
LJutinu može da ublaži čaša hladnog mleka ili pojedite parče sira. Ovaj neprijatan osećaj biće neutralisan i ukoliko u ustima promućkate ulje (jedna kašika), a zatim ga ispljunete. Pomažu i med, puter od kikirikija, limun i paradajz. S druge strane, pirinač, hleb i krompir neće “ugasiti” ljutinu, ali će sprečiti da taj osećaj bude jači.
Suve palačinke
Ako bi palačinke ostale meke čak i kada se ohlade, primenite jednostavan trik: nikada nemojte da stavljate cela jaja u smesu za njihovu pripremu. Šta to znači?
Pročitajte još: Kada pročitate šta se nalazi na dasci za sečenje i varjači, odmah ćete ih baciti
Kada sjedinjujete sastojke za palačinke, odvojite žumanca od belanaca. Napravite smesu za palačinke uobičajeno, ali bez žumanaca, a belanca umutite u sneg (ni mek ni čvrst), pa ga naknadno umešajte u smesu uz pomoć žice. Tako ćete dobiti penastu strukturu, a palačinke će biti meke čak i ako ih ostavite za kasnije što, iskreno, sumnjamo da će se dogoditi.