Собно, саксијско цвеће почетком јесени све лошије подноси температурне разлике између хладних ноћи и још топлих дана, због чега му се могу оштетити листови.
Изнели сте га из стана на пролеће, да би уживало у чарима лепог времена, баш као и ви, гледајући га како се шепури на сунцу у пуном сјају, али је сада време да га вратите у свој дом. Ово се посебно односи на палме, фикусе и драцене, као и на све врсте кактуса. Најбоље би било да их најпре преместите у хладовину, на неколико дана, па тек онда унесете у кућу.
Прочитајте још: ПЕТ начина да претворите ПЛАСТИЧНЕ саксије у ДЕКОРАТИВНЕ предмете који привлаче пажњу! (ФОТО)
Када се уноси цвеће у собу?
Звоно за узбуну укључиће се чим температура падне испод 10 степени - тада бисте морали све собно цвеће да унесете тамо где му је и место. Претходно уклоните са биљака суво лишће и нечистоће, да не бисте са њима унели и непожељне бубице, мушице или црвене паукове (они лако прелазе и на остале биљке) које му накнадно могу правити проблем. Оперите листове влажним сунђером, а цвеће које можете истуширајте, благим млазом воде, сачекајте да се осуши и распоредите по жељи, односно онако како је стајало у стану и пре изношења.
Прво очистите листове биљака!
Прочитајте још: Три биљке које садимо на јесен: Цветаће све до зиме
Ставите их у прозор Фото: Шатер
Потрудите се да га поставите уз прозор, да би имало довољно светла, које ће му нарочито бити потребно у првим данима након пресељења. Водите рачуна о томе да не буде на промаји, нити превеликој топлоти, јер то може проузроковати тамњење и опадање листова.
Прочитајте још: Јесен је време и за СМРДИБУБЕ: Постоји неколико решења
Кактуси
Посебно припазите кактусе, јер они не смеју да буду ни близу хладног пода. Заштитите их од зиме, и не дирајте до марта - у том периоду би требало да мирују. Ако имате застакљену терасу са благим извором грејања, слободно их оставите тамо, уживаће, незаливени.
Орошавајте цвеће
С друге стране, остало собно биље требало би да заливате, одстајалом водом, али знатно мање него лети, јер је процес фотосинтезе мањи.
Можете га повремено и орошавати, заливати чајем, водом у којој сте претходно скували јаја (богата је минералима), па повремено и пивом (папрат га највише “воли”).
Прочитајте још: Најскупље СОБНО ЦВЕЋЕ на свету, а нешто слично сви имамо у домовима! (ФОТО)
Почетком јесени, требало би и да прехраните биљке органским препаратима, одабраним према врсти лишћа и цветова. И оне, баш као и људи на преласку годишњих доба, пате од мањка минерала и витамина, које ћете им на овај начин надокнадити.